2024 Wrocław
Losy klubów sportowych na całym świecie przenikają się z osobistymi historiami zawodników, kibiców i lokalnych społeczności. To właśnie w ich historii znajdziemy odbicie społecznych wzlotów i upadków, ekonomicznych wichur i politycznych zawirowań. Dlatego w ekspozycjach przedstawiających ich losy, zawsze chodzi o coś więcej niż tylko zbiór artefaktów czy pucharów.
Muzeum Śląska Wrocław od początku miało pokazywać historię ludzi związanych z klubem, ich rodzin, kibiców, a także wszystkich zaangażowanych w jego rozwój. Pomysłodawcom zależało również na tym, aby ukazywało przemiany zachodzące we Wrocławiu i okolicach.
Jako generalny wykonawca podjęliśmy się całościowej realizacji Muzeum. Zaprojektowaliśmy je od podstaw: wzięliśmy na siebie wszystkie kwestie budowlane, prace wykończeniowe, technologie i instalacje budynkowe. Dosłownie – wymurowaliśmy wnętrze budynku, w którym dziś mieści się ekspozycja. W kolejnym kroku stanęliśmy przed wyzwaniem „tchnięcia życia” w wystawę. Na te działania składały się: konsultacje historyczne, stworzenie scenografii i scenariusza zwiedzania, napisanie tekstów, zdobycie i wybór archiwalnych materiałów (w tym zdjęć i filmów), zaprojektowanie i wdrożenie wszystkich instalacji multimedialnych oraz wyprodukowanie contentu, czyli: zaprojektowanie i wydruk grafiki, tworzenie nagrań audio, wideo i animacji.
Do całości realizacji zalicza się również Sports Bar. Tutaj również zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy obiekt od podstaw: od ścian po całą niezbędną infrastrukturę techniczną, w tym kuchnię do przygotowywania posiłków na miejscu. W Sports Barze zaprojektowaliśmy też instalacje multimedialne, na które składa się nagłośnienie oraz rozwieszone w całej przestrzeni baru monitory i duża ściana wideo, na których można śledzić wydarzenia sportowe emitowane w telewizji. W wydzielonej części Sports Baru można dodatkowo zorganizować prywatne spotkanie lub kolację.
Dla naszego zespołu, w którym znajdziemy wielu kibiców Śląska Wrocław, a także prawdziwych pasjonatów Wrocławia i okolic, projekt wiązał się z wieloma osobistymi oczekiwaniami i wyobrażeniami, na których spełnieniu bardzo nam zależało. Przede wszystkim jednak, podjęliśmy się zadania stworzenia miejsca, które będzie atrakcyjne nie tylko dla kibiców, ale dla wszystkich odwiedzających, którzy chcieliby lepiej poznać losy miasta i jego mieszkańców.
Aby spełnić oczekiwania klienta, podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych oraz systemów audiowizualnych. To właśnie one pozwoliły na dynamiczne przedstawienie najważniejszych chwil w historii klubu. Zaprojektowaliśmy ekspozycję, która od samego wejścia trafia do serc odwiedzających.
Niezapomniana podróż tropem WKS Śląsk Wrocław
Wykorzystaliśmy trójwymiarową piłkę jako ekran, na którym wyświetlane są piłkarskie emocje. W muzeum umieściliśmy makiety obiektów, na których grał WKS oraz eksponaty związane z klubem. Instalacja multimedialna pozwala na obejrzenie archiwalnych materiałów wideo, a także odsłuch specjalnie przeprowadzonych na potrzeby wystawy wywiadów m.in. z legendą klubu Januszem Sybisem, Ryszardem Tarasiewiczem, Władysławem Żmudą czy bardziej współczesnymi nam piłkarzami, takimi jak Piotr Celeban czy Mariusz Pawelec. Ponadto, na odwiedzających czekają eksponaty związane z klubem: zdobyte trofea, koszulki noszone przez legendy klubu czy dokumenty i zdjęcia archiwalne. Ciekawym urozmaiceniem jest także fotobudka, w której możemy zrobić pamiątkowe zdjęcie, a następnie od razu wysłać je na swojego maila. Do współpracy zaprosiliśmy naszych długoletnich, zaufanych podwykonawców. Jako generalny wykonawca, czuwaliśmy nad każdym elementem realizacji, dokładając wszelkich starań, aby wystawa działała sprawnie, a Muzeum Śląska Wrocław zapewniało odwiedzającym najlepsze wrażenia. Ekspozycja zabiera odwiedzających w podróż, w trakcie której poznają całą historię klubu sportowego, która dla wielu może być już zapomniana. Dla kibiców ciekawa będzie z pewnością prezentacja zapisu oprawy meczowej. W przestrzeni muzeum znajdziemy też wiele ciekawostek związanych z samym Wrocławiem.
Całość ekspozycji przedstawiona jest chronologicznie i opiera się na ścieżce prowadzącej przez poszczególne etapy historii WKSu i Wrocławia:
Na miejscu zaprojektowaliśmy też interaktywną strefę aktywności fizycznej oraz Sports Bar dla dorosłych. Zadbaliśmy też o strefę wejściową, kasy, a nawet toalety.
Jakie atrakcje czekają w Muzeum na odwiedzających?
Sportowe emocje napędzane przez multimedia
Muzeum tętni życiem dzięki najwyższej jakości projektorom firmy Optoma, ekranom multimedialnym firmy Iiyama i Samsung, oraz sprawnemu systemowi zarządzania infrastrukturą audiowizualną, który spaja wszystko w całość.
Oprawa meczowa i głośny doping
Dla kibiców Śląska Wrocław ciekawą atrakcją będzie odtworzenie zapisu legendarnej oprawy meczowej. Ponadto, doświadczenia wszystkich odwiedzających potęgowane są przez żywiołowy doping, który dobiega z każdego zakątka muzeum.
Zarówno w Muzeum, jak i w Sports Barze zostały wykorzystane głośniki od firmy Biamp. Na poszczególnych stanowiskach znajdują się słuchawki, które pozwalają odwiedzającym na wysłuchanie wywiadów.
Piłka w grze!
Jednym z najbardziej interesujących punktów w muzeum jest piłka, która “ożywa”. Ekran w kształcie półokręgu, na którego tyle umieszczony został projektor przyciąga wzrok odwiedzających. Tak ciekawy efekt był możliwy dzięki projektorowi firmy Optoma, który został stworzony specjalnie z myślą o projekcjach w zakresie 360 stopni. Wrażenia kibiców potęgowane są ponadto przez dwa głośniki przy ekranowe firmy Biamp.
Sports Bar, strefa aktywności i zabawy dla najmłodszych
Poza wrażeniami audiowizualnymi, Muzeum Śląska Wrocław zapewnia odwiedzającym dodatkowe atrakcje – bar sportowy, w którym można zjeść pyszny posiłek i napić się piwa z Browaru Stu Mostów oraz dedykowana strefa kibica. Rozwiązania wielkoformatowe od firmy Samsung oraz nagłośnienie firmy Biamp pozwalają w pełni zanurzyć się w świat sportowych emocji w wielopoziomowej części wypoczynkowej z wygodnymi kanapami i pufami. Najmłodsi mogą skorzystać ze strefy aktywności fizycznej na tym samym piętrze.
Muzeum Śląska Wrocław prezentuje najważniejsze elementy, postacie i wydarzenia związane z klubem sportowym Śląsk Wrocław. Wystawa składa się zarówno z eksponatów, jak i materiałów multimedialnych: wywiadów z piłkarzami i trenerami, zapisów meczów, a także prezentacji stadionów i oprawy meczowej. Nowoczesne systemy audiowizualne umożliwiają atrakcyjny przekaz treści i wzmacniają wrażenia odwiedzających. Muzeum stało się obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Wrocławia, przyciągając zarówno fanów piłki nożnej, jak i osoby chcące poznać historię miasta. Ekspozycja, łącząc tradycję z nowoczesnymi technologiami, w emocjonujący sposób przekazuje odwiedzającym bogatą historię Śląska Wrocław. Umiejętne połączenie wspomnień o klubie z historią miasta i jego mieszkańców, uczyniła z muzeum miejsce, które „żyje” i przemawia do serc odwiedzających. W połączeniu ze Sports Barem, strefą aktywności i kibica, Muzeum Śląska Wrocław stało się miejscem, w którym możemy przeżywać całą gamę emocji: od tych sportowych, po te związane z interakcjami towarzyskimi, aż po doznania kulturowe.
Cieszymy się, że wraz z inwestorem i wszystkimi zaangażowanymi partnerami, udało nam się stworzyć miejsce, które śmiało możemy wymieniać obok takich europejskich miejsc jak chociażby Muzeum Juventusu w Turynie.