2024 Gliwice
Zrównoważony rozwój i efektywne gospodarowanie odpadami to kluczowe wyzwania współczesnych miast. Gliwice podjęły to wyzwanie, transformując dawny obszar składowania odpadów w innowacyjne Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Inicjatywa ta, zrealizowana przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO), stanowi modelowy przykład łączenia funkcji praktycznych z edukacyjnymi.
Kompleks CEE obejmuje:
Kto by pomyślał, że punkt recyklingu może wyznaczać nowe standardy w zakresie świadomości i edukacji ekologicznej, oferując interaktywne doświadczenia dla szkół i rodzin? Taki cel postawili sobie założyciele CEE w Gliwicach.
Tym samym, zadaniem A+V było zaprojektowanie i wdrożenie systemów multimedialnych pozwalających na przekazywanie wiedzy w jak najatrakcyjniejszy sposób.
Zgodnie z kreatywną koncepcją Vidifilm, A+V zaprojektowało i wdrożyło rozwiązania audiowizualne składające się z: nagłośnienia, ekranów LED, transparentnych monitorów dotykowych, projektorów z ekranami oraz systemu sterowania.
Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach skupia uwagę odwiedzających od pierwszego kroku w obiekcie. Zawieszony pod sufitem holu cylinder LED stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych i charakterystycznych elementów obiektu.
Tutaj znajdują się też dwa multimedialne przeciwstawne zegary. Jeden pędzi, zliczając globalne dzienne zużycie odpadów, drugi mozolnie rejestruje recykling. Ta intrygująca instalacja multimedialna to alarmujący obraz naszego wpływu na planetę, skłaniający odwiedzających do refleksji i działania.
Sala multimedialna w CEE to jedna z najczęściej używanych przestrzeni – odbywają się tu spotkania, szkolenia i konferencje. Wyposażyliśmy ją w wysokiej klasy projektor Sony, gwarantujący czysty obraz i żywe kolory oraz ekran ramowy Adeo o kinowych rozmiarach 3,5m x 2,24m.
W sali ekspozycyjnej przygotowane zostały dedykowane stanowiska wystawowe:
1. Produkcja odpadów
W tej strefie odpady zyskują nowe życie. Centralna instalacja – scenograficzny słup – to brama do świata ekologicznych odkryć. Dzięki graficznym interpretacjom, można zobaczyć, jak rośnie „kula odpadów” – od pojedynczej rodziny, przez blok, dzielnicę, aż po całe Gliwice.
To nie tylko statystyki, to wizualna podróż przez cały cykl życia śmieci, od śmietnika po zaawansowane systemy recyklingu.
2. Segregacja / Dom
W tej interaktywnej przestrzeni wyposażonej w infokiosk, odwiedzający dowiedzą się, jak odpowiednio segregować odpady w domu.
Został tu też umieszczony labirynt (makieta), czyli analogowa zabawa edukująca jakie odpady powinny trafiać do odpowiednio kolorystycznie wyróżnionych otworów – symbolizujących kontenery.
Treści prezentowane są również na transparentnym monitorze dotykowym MKM Display, który ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym budowę śmieciarki i jej najważniejsze funkcje.
Ciekawą instalacją jest interaktywny monitor w postaci drzwiczki do pralki, gdzie za pomocą animacji odkrywamy szokującą prawdę o tym, jak codzienne pranie nieświadomie zasila ocean plastikowych drobinek.
Drugą część tej strefy stanowi analogowa lupa. Dzięki niej można zajrzeć do brzucha żółwia – symbolu oceanicznej fauny, z miniaturowym muzeum plastikowych śmieci znalezionych w ciałach morskich stworzeń.
Dzięki wykorzystaniu technologii AV te stanowiska skłaniają do refleksji nad wpływem człowieka na środowisko morskie.
3. Segregacja / PSZOK – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
W tej strefie przygotowano interaktywną mapę kompleksu PSZOK (z opisami poszczególnych elementów obiektu), wyświetlaną na ekranie dotykowym iiyama. Ciekawym dodatkiem jest nowoczesny monitor w scenograficznym telewizorze, niczym z lat 70-tych, wyświetlający wideo z ideą Zero Waste.
4. Segregacja /Sortownia
Na tej stacji, wyposażonej w transparenty monitor dotykowy MKM Display z playerem, odwiedzający dowiedzą się, jak wygląda proces rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble.
5. Recykling odpadów
Na transparentnych 32-calowych monitorach dotykowych iiyama prezentowany jest proces recyklingu najpopularniejszych materiałów.
6. Makieta składowiska
Dotknij ekranu, a makieta ożyje.
W tej części wystawy interaktywna makieta składowiska śmieci połączona z 32-calowymi monitorami dotykowymi iiyama pozwala odwiedzającym zrozumieć każdy aspekt funkcjonowania Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów.
7. Sprawdź swoją wiedzę
Na końcu zwiedzania organizatorzy na ekranie LED przygotowali multimedialny quiz, sprawdzający poziom uzyskanej wiedzy po wizycie w CEE.
Jako ciekawostkę dodamy, że pytania czyta Krystyna Czubówna.
Z myślą o najmłodszych odwiedzających, w Centrum Edukacji Ekologicznej powstała również interaktywna przestrzeń wyposażona w infokiosk z monitorami dotykowymi iiyama. Dzieci do lat 5 mogą tu zaznajomić się z tematyką segregacji odpadów poprzez:
Ta futurystyczna przestrzeń Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach odpowiada na potrzeby wszystkich odwiedzających, bez względu na ich wiek, mobilność czy zdolność postrzegania. Dzięki nowoczesnym i angażującym systemom audio-wizualnym CEE to również dowód, że edukacja ekologiczna jest nie tylko ważna, ale może być ekscytująca.
Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach to:
W efekcie finalnym, dzięki ekspozycji multimedialnej, CEE w Gliwicach jest niczym żywy organizm. Elementy przemysłowe, edukacja oraz interaktywna rozrywka i przestrzeń konferencyjna mogą współistnieć dzięki systemom audio-wizualnym oraz nowoczesnym rozwiązaniom LED. To fantastyczny przykład komercjalizacji obiektu miejskiego z piękną ideą.
Praktyka spotyka się tu z teorią, a rutynowe segregowanie odpadów przeradza się w fascynującą podróż ku zrównoważonej przyszłości, udowadniając tym, że innowacja ekologiczna idzie w parze z technologią.
Vidifilm, Sony, Edbak, BrightSign, Crestron, Adeo, Apple, Audac, QSC, iiyama, Yamaha, Dell, Sigma Delta, Botland, Extron.