A + V

Ekrany LED vs. ekrany LCD

2020 | lipiec

Ekrany LED vs. ekrany LCD

Technologia LED pojawiła się na rynku już jakiś czas temu. Co jednak sprawiło, że zyskała tak dużą przewagę nad popularną do tej pory technologią LCD? Postaramy się przybliżyć różnicę pomiędzy ekranami LED, a LCD.

W przypadku ekranów LED mamy do czynienia z małą diodą elektrolumiscencyjną, która do świecenia potrzebuje niewiele prądu.
Technologia LCD oparta jest na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, który sam nie emituje światła. W tym celu wykorzystuje się tylne podświetlenie.

 

Jasność

W przypadku technologii LED standardowa jasność zaczyna się od 1200 nit i może osiągać wartość nawet 15 000 nit.
Standardowa jasność monitorów LCD to 400 nit i może osiągnąć wartość do kilku tysięcy nit w przypadku ekranów LCD typu outdoor.

Ramka

Ekrany LED pozwalają na budowę nieograniczonej powierzchni bez ramek i widocznych podziałów między modułami LED. Powierzchnia taka może osiągać dowolny kształt i rozmiar.
Natomiast nawet tzw. „bezramkowe” ekrany LCD posiadają widoczne krawędzie. Ściana zbudowana z takich ekranów ma widoczne podziały pomiędzy ekranami.

Częstotliwość odświeżania ekranów

W przypadku ekranów LED odświeżanie wynosi od 1920 Mhz do 3840 Mhz.
Odświeżanie ekranów LCD to wartość około 120 MHz

Czas życia ekranów

LED – około 10 lat
LCD – 2-4 lat (po tym czasie blakną i zniekształcają obraz)

Serwis

Ekrany LED są łatwe w naprawie. Wystarczy wymienić jego uszkodzony fragment z wypalonymi pikselami. Wymiana pojedynczej matrycy zajmuje kilka minut.
Jeżeli uszkodzeniu w ekranie LCD ulegną piksele, nie ma możliwości naprawy. Trzeba wymienić cały ekran.

Odwzorowanie palety barw

LED – NTSC = 95%
LCD – NTSC – 80%

 

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu w modułach LED diod, uzyskuje się mniejsze zużycie energii przy ponad 3 krotnie większej jasności. Moduły LED pozwalają na tworzenie ekranów o dowolnej wielkości i kształcie. Co więcej, diody LED pozwalają na lepsze odwzorowanie czerni, co w przypadku ekranów LCD nie jest możliwe. Warta podkreślenia jest również żywotność ekranów – tutaj po raz kolejny góruje LED.

Zachęcamy do zakupu ekranów LED, które posiadamy w swojej ofercie. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania więcej szczegółów i doboru odpowiedniego rozwiązania.