A + V

Jak wybrać integratora AV. 12 pytań, które powinieneś mu zadać

2019 | lipiec

Jak wybrać integratora AV. 12 pytań, które powinieneś mu zadać

Wielu z nas nie wyobraża sobie zakupu produktu bez przeczytania recenzji na jego remat. Obecnie wystarczy kilka kliknięć myszką, aby uzyskać opinie o wszystkim – od restauracji i filmów, poprzez sklepy, aż do oferowanych przez nie produktów.
A czy podejmujemy taki sam wysiłek, gdy szukamy do swoich projektów partnerów strategicznych takich jak integratorzy systemów audiowizualnych?

Jak ocenić integratora systemów audiowizualnych?

Należy szukać integratorów, którzy pomogą Ci osiągnąć strategiczne cele a jednocześnie pozwolą zrealizować Twój projekt w założonym przez Ciebie zakresie, czasie i budżecie.

Oto 12 pytań, które pomogą w ocenie wiedzy, możliwości technicznych i finansowych oraz reputacji każdego potencjalnego partnera w zakresie systemów audiowizualnych.

 

Pytania pozwalające określić poziom wiedzy i profesjonalizmu

 1. Czy integrator, któremu chcesz zlecić realizację Twojego projektu jest członkiem najważniejszej organizacji w branży audiowizualnej – AVIXA i czy jego pracownicy posiadają aktualne szkolenia i certyfikaty CTS potwierdzające gruntowną wiedzę i znajomość dobrych praktyk w branży systemów AV?
 2. Czy zespół integratora uzyskał odpowiednie certyfikaty z dedykowanych szkoleń technicznych organizowanych przez producentów rozwiązań wykorzystywanych w Twoim projekcie? Tylko gruntowna i nieustannie aktualizowana wiedza o urządzeniach AV, ich możliwościach i ograniczeniach gwarantuje ich właściwe wdrożenie i uzyskanie założonej funkcjonalności.
 3. Jaką strukturą zarządzania projektem dysponuje integrator? Czy posiada dedykowanego dla projektu kierownika kontraktu, projektanta systemów AV, programistę, inżyniera ds. sieci oraz inżynierów wdrożenia? Kompleksowa realizacja systemu audiowizualnego to pracochłonny proces, wymagający nieustannego zaangażowania i współpracy wszystkich tych osób.
 4. Jak integrator zarządza ryzykiem, jak radzi sobie z nim i przygotowuje się na nie? Podczas prac małe, nieprzewidziane ale brzemienne w skutkach potknięcie może wstrzymać realizację i np. opóźnić przeprowadzkę Twoich pracowników do nowego biura.

 

Pytania pozwalające ocenić osiągnięcia potencjalnego integratora

 1. Od kiedy integrator jest w branży i jakie projekty zrealizował w przeszłości? Być może Twój projekt jest dla niego wyzwaniem, któremu nie będzie w stanie podołać.
 2. Czy integrator może zorganizować dla Ciebie wizytę referencyjną w zrealizowanym przez siebie projekcie? O efektach jego pracy najlepiej świadczą zadowoleni klienci.
 3. Jak długo członkowie zespołu pracują średnio w firmie integratora AV? Duża rotacja pracowników może świadczyć o nie najlepszym zarządzaniu w firmie.

 

Pytania pozwalające potwierdzić potencjał realizacyjny i serwisowy integratora

 1. Czy integrator jest w stanie zapewnić wsparcie w wielu lokalizacjach? Zaangażowanie tej samej firmy we wdrożenie i serwis systemów AV w kilku lokalizacjach Twojej firmy pozwala oszczędzić czas, pieniądze oraz eliminuje problemy z obsługą systemów.
 2. Czy integrator świadczy usługi głównie osobiście, czy zleca je innym firmom? W dobie kryzysu branż IT i budowlanej niełatwo jest znaleźć podwykonawcę świadczącego profesjonalne i terminowe usługi. Dobry integrator jest w stanie własnymi siłami zagwarantować realizację umowy.
 3. Czy integrator zapewnia usługi posprzedażowe, w tym usługę wsparcia gwarantowanego poziomu usług serwisowych SLA? Jak wygląda wzór jego umowy SLA? Pamiętaj, że opieka serwisowa nad systemem audiowizualnym jest równie ważna, jak jego wdrożenie.

 

Pytania oceniające stabilność finansową

 1. Czy integrator posiada polisę OC i polisę ryzyk montażowych i jaka jest ich wartość? Taka polisa nie tylko zabezpiecza Twój projekt w razie niepowodzeń, ale także świadczy o pozytywnej ocenie kondycji finansowej firmy przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
 2. Jaki rating finansowy posiada integrator AV według instytucji to oceniających? Ta informacja pozwala ocenić czy integrator nie ma problemów finansowych lub nieterminowo spłaca swoich wierzycieli. Według najnowszych raportów dynamika upadłości rok do roku sięga 10%, co znacznie odbija się na branży budowanej oraz działalności profesjonalnej i technicznej.

 

Integratorzy systemów audiowizualnych jako partnerzy strategiczni

Czy teraz wybór odpowiedniego partnera jest łatwiejszy?

Jako firma spełniamy najwyższe standardy branżowe. Wybierając nas jako partnera do realizacji systemów audiowizualnych możesz mieć pewność, że otrzymujesz wykwalifikowanego dostawcę, który potrafi zapewnić dokładnie to, czego potrzebujesz w dowolnej Twojej lokalizacji.