A + V

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o integratorach AV

2019 | marzec

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o integratorach AV

Każdy projekt audiowizualny, bez względu na wielkość, ma określony budżet. W celu dostosowania się do niego częstą pokusą staje się ograniczanie kosztów poprzez rezygnację z integratorów systemów AV.  Paradoksalnie takie rozwiązanie może generować większe koszty, zarówno na etapie projektu, jak i w późniejszym użytkowaniu systemu.  Jest wiele powodów, przez które ludzie decydują się nie wybierać i nie angażować integratora AV, jednak te powody okazują się być bardziej fikcją, niż faktem.

Oto kilka ogólnych, obalonych mitów o integratorach AV, które powinieneś poznać jeszcze przed rozpoczęciem projektu nowego biura.

MIT NR 1: Nie stać mnie na integratora AV.

Fakt: Integratorzy systemów AV są ekspertami, którzy mogą pracować w dowolnym budżecie. Wiele zależy do tego, na jakim etapie zaangażujesz ich w projekt.

Zaangażowanie integratora AV w projekt już na jego początku może pomóc uniknąć poniesienia niepotrzebnych kosztów, zarówno bieżących, jak i przyszłych. Jeżeli wprowadzisz integratora zbyt późno, twój projekt może okazać się bardziej kosztowny, niż mógłby być. Na przykład kiedy budynek lub biuro jest już prawie gotowe, można z dużym prawdopodobieństwem odkryć, że jego przestrzenie nie są odpowiednio przygotowane  do Twoich potrzeb oraz związanej z nimi  technologii audiowizualnej. Taka sytuacja pociąga za sobą konieczność wydania dodatkowych pieniędzy na jej przearanżowanie.  Z drugiej strony, jeżeli zaangażowałeś integratora na początku projektu, pomieszczenie zostanie odpowiednio zaprojektowane i właściwie okablowane. Wczesna rozmowa z integratorem AV pomoże więc uniknąć inwestycji w kosztowny system, który ostatecznie nie sprosta Twoim potrzebom.

MIT NR 2: Mogę wykonać system av samodzielnie.

Fakt: Instalacja zintegrowanego systemu AV to zdecydowanie więcej, niż wybór kilku urządzeń i podłączenie ich.

Potrzebujesz narzędzi, które będą pracować razem jako całość oraz których obsługa będzie intuicyjna i łatwa dla każdego, kto będzie z nich korzystał. Wiele firm lekceważy ilość pracy włożonej w projekt, widząc tylko ostateczny produkt i zakładając, że niewielkim wysiłkiem może mieć takie same rozwiązania. Prawda jest taka, że większość integratorów AV jest wysoko zaangażowana w projekt od samego początku i ma doświadczenie pozwalające im poprowadzić wdrożenie systemu w taki sposób, aby jego rezultat sprostał Twoim wymaganiom. Bez zaangażowania integratora Twoje ryzyko obejmuje wykonanie niewystarczającej instalacji oraz wybór nieodpowiedniego rodzaju sprzętu i technologii. A ponieważ technologia staje się coraz bardziej powszechna i zaawansowana, ważnym jest by mieć partnera – eksperta, który ją rozumie, zna jej trendy oraz zapewni odpowiednie standardy jakościowe.

MIT NR 3: Ludzie z AV nie rozumieją mojej sieci.

Fakt : Integratorzy AV widzą zbieżność systemów AV i IT.

Integratorzy solidnie przygotowują się do każdego projektu, więc podczas instalacji dobrze wiedzą co robić. Ponadto posiadają wykwalifikowanych pracowników potrafiących rozmawiać o infrastrukturze IT i integrować ją z systemem AV. Każdy z nich ma dostęp do dodatkowych ekspertów z branży IT, w tym producentów urządzeń, którzy tworzą sprzęt sieciowy. Wraz z Twoim zespołem właściwie przeanalizują wszystkie potrzeby dotyczące sieci w Twoim biurze.

MIT NR 4: Integratorzy AV nie rozumieją mojego biznesu.

Fakt: Integratorzy AV pracują z firmami ze wszystkich  branż i chcą zrozumieć Twoje cele biznesowe.

Dobry integrator będzie rozpoczynał od pytań: Jakiej technologii w tej chwili używasz? Co w niej lubisz? Jakie problemy chciałbyś rozwiązać poprzez zaktualizowane rozwiązania? Z pewnością będzie dokładał starań, aby zrozumieć jaki masz plan na wykorzystanie przestrzeni, którą będzie obsługiwać Twój system i jak wiele ludzi musi zostać przeszkolonych z jego obsługi. Będzie pytać o Twój budżet i upewniać się, że rozumiesz wartość, jaką wniesie projekt do Twojej organizacji. Jeśli integrator zaczyna spotkanie od pokazania Ci produktów, jakich użyje, to nie jest on właściwym partnerem do współpracy.

MIT NR 5: Jako duża korporacja nie powinniśmy korzystać z usług lokalnych integratorów.

Fakt: Lokalni integratorzy aktywnie szkolą się i zdobywają odpowiednie certyfikaty poświadczające ich kompetencje.

Producenci urządzeń AV aktywnie wspierają certyfikowanych integratorów również na lokalnych rynkach. Oznacza to, że taki integrator może wykorzystać doświadczenie i wiedzę ekspertów ze strony producentów urządzeń i technologii. Co więcej, w niewielkich firmach również pracują pasjonaci systemów AV, którzy szkolą się nieustannie, niejednokrotnie dorównując wiedzą największym specjalistom w branży. Mniejsza ilość kontraktów pozwala im jednak na indywidualne podejście do klienta, co daje im przewagę nad międzynarodowymi gigantami. Dlatego możesz otrzymać od nich praktyczne wsparcie, jakiego potrzebujesz.