A + V

Jakie korzyści daje architektom współpraca z integratorami AV?

2021 | luty

Jakie korzyści daje architektom współpraca z integratorami AV?

Architekci i integratorzy AV podczas swojej pracy mają jeden główny cel – zadowolenie klienta. Aby go osiągnąć konieczna jest współpraca i koordynacja działań projektowych. Podczas jednej z konferencji branżowych wypowiedział się na ten temat architekt Danny Forster. Swoje doświadczenie zdobywał pracując nad projektami takich obiektów jak hotel Courtyard by Marriott na skraju World Trade Center w Nowym Jorku, hotel modułowy Manhattan AC Hotel by Marriott w Nowym Jorku czy Muzeum Etnografii w Budapeszcie.

Według Forstera wielu projektantów nie zna dokładnego zakresu kompetencji integratorów AV. Dopóki architekci nie zrozumieją czym dokładnie zajmują się firmy z tej branży, to nie dostrzegą ich prawdziwej wartości jako partnera technologicznego i nie będą skłonni zapraszać ich do współpracy na wczesnym etapie procesu projektowania.

Rola, jaką technologia odgrywa w dzisiejszych przestrzeniach, znacznie różni się od tej z lat ubiegłych. Zmiana ta wymaga nowego zrozumienia i przebudowania relacji pomiędzy architektami oraz integratorami AV, ponieważ wdrożenie systemu audiowizualnego już dawno nie polega na zamontowaniu kilku pojedynczych urządzeń i ustaleniu jak estetycznie schować okablowanie. Dzisiejsze technologie AV są coraz bardziej skomplikowane i mocno zintegrowane z innymi systemami, w tym IT. Muszą one spełniać wiele wymagań technicznych i funkcjonalnych, aby pomóc organizacjom w dostosowaniu się do coraz bardziej konkurencyjnego otoczenia. Organizacje inwestują więc coraz więcej w zintegrowane rozwiązania audiowizualne, ponieważ zmieniają one sposób pracy, komunikacji oraz pomagają im wyróżnić się na rynku.

Ta zmiana w podejściu klientów do nowoczesnych technologii powoduje, że prace dotyczące projektowania muszą obejmować integratora AV na bardzo wczesnym etapie tego procesu. Rozmowy architekta z partnerem technologicznym nie mogą być odkładane na ostatnią chwilę. Forster przytacza wiele argumentów potwierdzających taką konieczność. Na przykład rodzaj oświetlenia sztucznego oraz dostęp światła dziennego do pomieszczenia wpływają nie tylko na jakość wyświetlanego obrazu, ale także na to, jak prezentują się osoby w kadrze kamery podczas wideokonferencji. Ilość przeszkleń radykalnie zmienia akustykę pomieszczenia, co wpływa na zrozumiałość mowy i jakość połączeń audio. Wymiary pomieszczeń determinują wielkości instalowanych ekranów projekcyjnych, monitorów i projektorów, a co za tym idzie ich wagę i sposób wzmocnienia ścianek i sufitów, do których będą one montowane. Ilość wydzielanego ciepła przez urządzenia AV nie może być pominięta przez projektanta instalacji wentylacji i klimatyzacji. W takich między innymi przypadkach integratorzy AV na etapie tworzenia dokumentacji projektowej powinni wydać szereg wytycznych nie tylko dla architektów, ale również dla współpracujących z nimi projektantów innych branż.

Jak wynika z wypowiedzi Forstera, ale także z naszego wieloletniego doświadczenia, dobrze przeprowadzony proces projektowy pomaga uniknąć problemów na etapie instalacji i wdrożenia oraz zapewnia sprawne działanie systemów, co finalnie przekłada się na zadowolenie klienta końcowego. Współpracując, architekci i integratorzy AV mogą tworzyć funkcjonalne oraz nowoczesne przestrzenie biurowe. Forster ponadto podkreśla, że architekci nie są specjalistami od technologii AV i chętnie wezmą pod uwagę porady inżynierów bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Zwraca jednak uwagę, że lubi pracować z integratorami, których celem nie jest autopromocja czy sprzedaż, ale raczej pomoc i doradztwo w celu zaprojektowania jak najbardziej efektywnej przestrzeni.

Tak właśnie do współpracy podchodzi A+V. Zapraszamy architektów do współpracy przy wspólnych projektach.