Jakie korzyści daje architektom współpraca z integratorami AV?
2021 | lutyJakie korzyści daje architektom współpraca z integratorami AV?
Architekci i integratorzy AV podczas swojej pracy mają jeden główny cel – zadowolenie klienta. Aby go osiągnąć konieczna jest współpraca i koordynacja działań projektowych. Podczas jednej z konferencji branżowych wypowiedział się na ten temat architekt Danny Forster. Swoje doświadczenie zdobywał pracując nad projektami takich obiektów jak hotel Courtyard by Marriott na skraju World Trade Center w Nowym Jorku, hotel modułowy Manhattan AC Hotel by Marriott w Nowym Jorku czy Muzeum Etnografii w Budapeszcie.
Według Forstera wielu projektantów nie zna dokładnego zakresu kompetencji integratorów AV, a brak zrozumienia, czym dokładnie zajmują się firmy z tej branży, prowadzi do nie dostrzegania ich prawdziwej wartości jako partnera technologicznego. Wobec tego w tym artykule postaramy się wyjaśnić dlaczego warto zapraszać integratora AV do współpracy na wczesnym etapie procesu projektowania.
Rola, jaką technologia odgrywa w dzisiejszych przestrzeniach, znacznie różni się od tej z lat ubiegłych. Zmiana ta wymaga nowego zrozumienia i wzmocnienia relacji pomiędzy architektami oraz integratorami AV, ponieważ wdrożenie systemu audiowizualnego już dawno nie polega na zamontowaniu kilku pojedynczych urządzeń i ustaleniu jak estetycznie schować okablowanie. Dzisiejsze technologie AV są bardziej skomplikowane i mocno zintegrowane z innymi systemami, w tym IT i BMS. Muszą one spełniać wiele wymagań technicznych i funkcjonalnych, aby pomóc organizacjom w dostosowaniu się do nowoczesnych stylów pracy. Organizacje inwestują więc coraz więcej w zintegrowane rozwiązania audiowizualne, ponieważ wspierają one tryb pracy, komunikacji, priorytety zrównoważonego rozwoju oraz pomagają im wyróżnić się na rynku pracy.
Zmiana w podejściu klientów do nowoczesnych technologii powoduje, że prace dotyczące projektowania muszą obejmować integratora AV na bardzo wczesnym etapie tego procesu. Rozmowy architekta z partnerem technologicznym nie mogą być odkładane na ostatnią chwilę. Ma to znaczenie w holistycznym aspekcie projektowania biura. Forster przytacza wiele argumentów potwierdzających taką konieczność. Na przykład:
- rodzaj oświetlenia sztucznego oraz dostęp światła dziennego do pomieszczenia wpływają nie tylko na jakość wyświetlanego obrazu, ale także na to, jak prezentują się osoby w kadrze kamery podczas wideokonferencji;
- ilość przeszkleń radykalnie zmienia akustykę pomieszczenia, co wpływa na zrozumiałość mowy i jakość połączeń audio;
- wymiary pomieszczeń determinują wielkości instalowanych ekranów projekcyjnych, monitorów i projektorów, a co za tym idzie ich wagę i sposób wzmocnienia ścianek i sufitów, do których będą one montowane;
- ilość wydzielanego ciepła przez urządzenia AV nie może być pominięta przez projektanta instalacji wentylacji i klimatyzacji.
W takich między innymi przypadkach integratorzy AV na etapie tworzenia dokumentacji projektowej wydają szereg wytycznych nie tylko dla architektów, ale również dla współpracujących z nimi projektantów innych branż.
Ma to duże znaczenie dla prac wykonawczych, ze względu na możliwość wystąpienia kolizji projektowanych systemów AV z już istniejącymi, lub równolegle projektowanymi, instalacjami innych branż. Uzgodnienia miedzy branżowe pozwalają uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, a tym samym ewentualnych problemów z instalacją. Koordynację miedzy branżową przeprowadza się w zakresie:
- wytycznych dla projektów innych branż – instalacje zasilania, instalacje IT, bilans mocy cieplnej, bilans mocy elektrycznej;
- wytycznych dla okablowania – typ, kategoria, topologia, główne trasy kablowe;
- analizy projektów / instalacji innych branż – unikanie kolizji w montażu urządzeń (np. na sufitach analizowana jest lokalizacja: opraw oświetlenia, tryskaczy i czujników systemów przeciwpożarowych, innych głośników systemów DSO w celu uniknięcia problemów z montażem urządzeń);
- wytycznych akustycznych sal – w zakresie izolacyjność przegród ścian, czasu pogłosu, adaptacji akustycznej;
- układu biura – analiza pod względem logistyki dostarczenia urządzeń do konkretnych przestrzeni (niektóre urządzenia o dużych gabarytach, takie jak ekrany, wielkoformatowe monitory, muszą być wniesione / dostarczone np. na 20 piętro windą, jest to dość istotny aspekt który ma przełożenie na sprawną instalację);
- architektury – wzmocnienia ścian pod montaż monitorów, uzgodnienia w zakresie estetyki, kolorów projektowanych urządzeń, oraz lokalizacji urządzeń.
Jak wynika z wypowiedzi Forstera, ale także z naszego wieloletniego doświadczenia, dobrze przeprowadzony proces projektowy pomaga uniknąć problemów na etapie instalacji i wdrożenia oraz zapewnia sprawne działanie systemów, co finalnie przekłada się na zadowolenie klienta końcowego. Współpracując, architekci i integratorzy AV (których celem nie jest autopromocja czy sprzedaż, ale raczej pomoc i doradztwo w celu zaprojektowania jak najbardziej efektywnej przestrzeni) mogą tworzyć funkcjonalne oraz nowoczesne przestrzenie biurowe. Forster ponadto zapraszał innych architektów do korzystania z konsultacji i porady inżynierów doświadczonych w branży audiowizualnej.
My również zapraszamy architektów do współpracy przy wspólnych projektach.