A + V

Monitor profesjonalny vs. telewizor konsumencki. Czy warto oszczędzać?

2019 | listopad

Monitor profesjonalny vs. telewizor konsumencki. Czy warto oszczędzać?

Podczas planowania budżetu na wyposażenie audiowizualne firmy czy instytucji publicznej częstą pokusą staje się szukanie oszczędności przy zakupie wyświetlaczy. Powszechnie uważa się bowiem, że telewizor z marketu sprawdzi się tak samo dobrze jak profesjonalny monitor zaproponowany przez integratora AV. A jest przecież tańszy. Szybko okazuje się jednak, że takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty związane z instalacją, użytkowaniem, gwarancją i serwisowaniem urządzenia, a czasami uniemożliwia wdrożenie niektórych funkcji systemu. Poniżej przedstawiamy więc najważniejsze różnice między telewizorami konsumenckimi a profesjonalnymi monitorami.

 

 • Bezpieczeństwo i jakość

Telewizory konsumenckie przeznaczone są jedynie do użytku domowego. Oznacza to, że ich elektronika nie jest zabezpieczona np. przed kurzem. Ponadto do ich produkcji wykorzystuje się tańsze i znacznie bardziej nietrwałe materiały, które są mniej odporne na przypadkowe uderzenia czy zarysowania.

Monitory profesjonalne przeznaczone są do instalacji w przestrzeniach publicznych, charakteryzują się więc większą trwałością i odpornością na warunki zewnętrzne. Ze względu na lepsze systemy odprowadzania ciepła, nie wymagają także zachowania tak dużej odległości od ściany jak w przypadku urządzeń konsumenckich, co umożliwia ich montaż w niewielkich wnękach w ścianie lub w dedykowanych zabudowach. Co więcej, w przypadku monitorów profesjonalnych możliwe jest blokowanie sterowania pilotem, dzięki czemu osoby nieupoważnione nie będą w stanie zmienić wyświetlanego obrazu czy wyłączyć monitora.

 

 • Praca w pionie (portret)

Budowa urządzeń konsumenckich nie pozwala na pracę w pionie, ponieważ taka pozycja utrudnia ich skuteczne chłodzenie. Ich matryce również nie są przystosowane do pracy w pionie.

Monitory profesjonalne w większości przystosowane są do pracy zarówno w poziomie jak i w pionie, a niektóre z nich także w pozycji matrycą do góry – w formie stołu wideo, np. dotykowego.

 

 • Długotrwała praca

Konsumenckie telewizory są przystosowane do zaledwie kilku godzin ciągłej pracy w ciągu dnia. W przypadku przekroczenia tego czasu, szczególnie gdy do czynienia mamy z obrazem statycznym (np. logo firmy), nastąpić może zjawisko wypalenia pikseli matrycy – wyświetlany przez długi czas i wypalony na matrycy obraz będzie widoczny po zmianie materiału na monitorze w formie cienia.

Urządzenia profesjonalne są przystosowane do długiej, nieustannej pracy, np. w trybie 16/7 (szesnaście godzin, siedem dni w tygodniu) lub 24/7. Posiadają też rozwiązania, zarówno sprzętowe jak i software’owe, zapobiegające wypalaniu się matryc.

 

 • Kolory

Konsumenckie telewizory mają bardzo ograniczone możliwości w zakresie kalibracji kolorów. Wyposażone są jedynie w kilka presetów, pozwalających na ręczną regulację parametrów obrazu.

Monitory profesjonalne wyposażone są w zaawansowane mechanizmy kalibracji, co zapewnia nie tylko uzyskanie najlepszego możliwego obrazu, ale także ujednolicenie go dla każdego wyświetlacza znajdującego się w obiekcie – co ważne jest szczególnie w przypadku ekranów wyświetlających materiały identyfikacji wizualnej firmy wiszących w niewielkiej od siebie odległości. Dodatkowo w niektórych monitorach zaimplementowane zostały algorytmy pozwalające na dynamiczny wybór najlepszych parametrów obrazu, dzięki czemu uzyskujemy idealny efekt niezależnie od tego, czy wyświetlamy dokument, czy film – bez konieczności regulacji urządzenia przed prezentacją.

 

 • Jasność ekranu

Jasność obrazu telewizorów i monitorów konsumenckich zwykle waha się między 300 a 600 nitów, co oznacza, że wyświetlany na nich obraz jest prawie niewidoczny w miejscach, gdzie słońce operuje bezpośrednio, np. w szybach wystawowych, ale także w bardziej nasłonecznionych biurach.

Profesjonalne urządzenia zapewniają natomiast jasność obrazu nawet do 4000 nitów, dzięki czemu sprawdzają się w każdych warunkach.

 

 • Kąty widzenia i matryca

W urządzeniach konsumenckich najczęściej spotyka się matryce z wąskimi kątami widzenia, przez co obraz wyraźny jest jedynie dla osób siedzących na wprost telewizora. Osoby patrzące na niego pod dużym kątem nie będą w stanie odczytać informacji z ekranu. Żywotność matryc telewizorów to jedynie ok.  15 tysięcy godzin.

W monitorach profesjonalnych stosuje się matryce o szerokich kątach widzenia. Wyświetlany na nich obraz jest więc czytelny niezależnie od kąta patrzenia. Również ich żywotność jest znacznie większa od żywotności matryc wykorzystywanych w urządzeniach konsumenckich – wynosi ok. 50 tysięcy godzin.

 

 • Opóźnienie wyświetlanego obrazu

Urządzenia konsumenckie często charakteryzuje tzw. input lag, czyli pojawiający się na wejściu wideo telewizora sygnał wyświetlany jest z pewnym opóźnieniem. Aby uniknąć widocznych i uciążliwych opóźnień należy uruchomić tryb gracza, który jednak nie występuje we wszystkich telewizorach oraz może wpłynąć na pogorszenie jakości obrazu.

Profesjonalne monitory są natomiast zaprojektowane do pracy w warunkach wymagających jak najmniejszych opóźnień – czas reakcji monitora to pojedyncze milisekundy, niezauważalne dla ludzkiego oka.

 • Ramki i łączenie

Telewizory konsumenckie posiadają obudowę o ramkach znacznie szerszych niż profesjonalne monitory, wykonanych również z mniej wytrzymałych materiałów.

Profesjonalne monitory mają cienkie ramki utrzymane w stylistyce dopasowanej do wystroju biur. Istnieją także tzw. monitory bezramkowe. Ramki takich monitorów są grubości pojedynczych milimetrów (najcieńsze nawet poniżej 0.5mm), co pozwala na łączenie ich w ściany wideo.

 

 • Sterowanie wyświetlaczem

Niektóre konsumenckie urządzenia oferują sterowanie z poziomu sieci LAN i portów szeregowych, jest ono jednak znacznie ograniczone. Aby skorzystać z większości funkcji, konieczne jest użycie pilota, który często się gubi. Nie jest także możliwe monitorowanie pracy telewizora, np. pod kątem zaistniałych usterek.

Profesjonalne urządzenia oferują szerokie możliwości sterowania nimi poprzez port szeregowy czy sieć LAN. Dzięki temu można zdalnie zarządzać i monitorować pracę wielu urządzeń z jednej lokalizacji, łącząc je wraz z innymi urządzeniami AV w jeden spójny system. Co więcej, profesjonalne urządzenia mogą być włączone do systemów zarządzania treścią, które umożliwiają kontrolę nad treścią wyświetlaną na monitorach, harmonogramowanie jej czy zmianę w maksymalnie intuicyjny sposób, np. z poziomu komputera na recepcji.

 

 • Automatyka

Telewizory konsumenckie nie mają zaimplementowanych funkcji automatycznego działania, co wymusza na użytkowniku korzystanie z pilota podczerwieni.

Monitory profesjonalne posiadają wbudowana automatykę działania. Monitor może sam uruchomić się po wykryciu sygnału na wejściu wideo, wyłączyć w przypadku braku sygnału przez określony czas czy przełączyć na nowe źródło obrazu, zgodnie z ustalonym priorytetem wejść wideo. Funkcjonalność ta jest wystarczająca do najprostszych sal konferencyjnych, nie trzeba więc stosować w nich żadnych dodatkowych urządzeń.

 

 • Rozszerzenie funkcjonalności

Urządzenia konsumenckie nie mają możliwości dołożenia do nich dodatkowych kart, które mogłyby poszerzyć gamę funkcji wyświetlacza, co często wręcz wyklucza ich zastosowanie w instalacjach profesjonalnych.

Profesjonalne monitory mogą być wyposażone w gniazdo OPS, które umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń takich jak miniaturowe komputery, karty rozszerzeń portów wejść/wyjść czy też odtwarzacze multimedialne. Ponadto często pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń typu czujniki obecności, co daje możliwość stworzenia oryginalnych, niebanalnych instalacji.

 

 • Gwarancja

Producenci urządzeń konsumenckich zabraniają użytkowania telewizorów w środowisku innym niż domowe, dlatego często odmawiają ich naprawy w ramach gwarancji, jeśli wykorzystywane były w celach komercyjnych lub przekroczony został maksymalny zalecany ich czas pracy w ciągu dnia.

W przypadku monitorów profesjonalnych gwarancja nie jest ograniczona miejscem jego użytkowania.

 

 • Serwis

Naprawa telewizora konsumenckiego wiąże się z długą procedurą reklamacyjną, wyłączającą urządzenie z użytkowania nawet na kilka tygodni.

Serwisem profesjonalnych urządzeń zajmują się natomiast inżynierowie serwisu, którzy większość problemów są w stanie rozwiązać zdalnie lub dojeżdżając do klienta i dokonując naprawy albo wymiany urządzenia na miejscu, często jeszcze w dniu zgłoszenia awarii.

 

 • Opłata abonamentowa

Ustawodawca narzucił na każdego użytkownika telewizora konsumenckiego opłatę abonamentową. Oznacza to, że jeśli w danej instytucji znajduje się kilkadziesiąt telewizorów, należy wnieść opłatę za każdy z nich.

W przypadku monitorów profesjonalnych opłata nie obowiązuje dzięki brakowi wbudowanego tunera DVBT.