A + V

Wyzwanie

Kiedy 17 lat temu syn polskich emigrantów, Andrew Sieja zakładał własną firmę, nie miał pojęcia, że już 3 lata później podpisze kontrakt na stworzenie platformy, która zmieni nie tylko jego życie, ale także sposób gromadzenia i analizy danych w największych firmach na świecie. Dziś wykorzystuje ją ponad 13 tys. organizacji w 43 krajach, w tym 73 przedsiębiorstwa z rankingu Fortune 100, Departament Sprawiedliwości USA oraz ponad setka z 200 największych amerykańskich kancelarii prawnych.  Powiedzieć o firmie Relativity, że odniosła sukces to jak nie powiedzieć nic. Wprowadziła do sektora prawnego machine learning, podbiła swoim produktem cały świat stając się globalnym liderem rynku e-discovery, a teraz – przy okazji ekspansji – jej założyciel spełnia swoje marzenie, otwierając oddział firmy w Polsce. Wiedzieliśmy więc, że pracując nad projektem systemu audio wideo jej nowego biura musimy skupić się przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach, gwarantujących maksymalne wsparcie pracy (również grupowej) oraz niezawodność. Efektem naszych starań jest krakowska siedziba firmy, będąca wizjonerskim przykładem nowoczesnego biura, które – miejmy nadzieję – za kilka lat stanie się standardem wyposażenia przestrzeni konferencyjnych i coworkingowych.

Opis rozwiązania

Na 6 000 metrów kwadratowych Krakowskiej siedziby firmy zastosowano najbardziej nowatorskie technologie w branży, co da się zauważyć już przy wejściu. Osoby wchodzące do firmy wita system video w przestrzeni recepcyjnej. Składa się na niego monitor 4K Sony ze skalerem  HD, do którego podłączono transmisję po skrętce.  Umożliwia on wyświetlanie treści reklamowej lub informacyjnej, umilającej czas oczekującym na spotkanie.
Jednak sercem i najważniejszym miejscem w firmie jest sala treningowa, w której odbywają się spotkania zespołu i rodzą się innowacyjne koncepcje. W celu maksymalnego wsparcia pracy zespołowej została ona wyposażona w nowoczesne rozwiązanie konferencyjne, jakim jest Microsoft Surface Hub. To 84-calowa interaktywna tablica z 100-punktowym panelem dotykowym multi-touch w rozdzielczości 4K, gwarantująca idealną jakość obrazu. Wbudowany komputer z systemem operacyjnym Windows 10 pozwala na pracę z szeregiem programów i aplikacji – jest w pełni zintegrowany ze środowiskiem oprogramowania Microsoft takim jak Skype for Business, Office 365 czy Microsoft Teams  i Azure oraz pełną gamą oprogramowania specjalistycznego na platformę Windows. Dzięki karcie graficznej Nvidia Quadro 2200 oraz niezwykle precyzyjnemu długopisowi bez problemu można korzystać z profesjonalnych programów graficznych i 3D, na przykład AutoCAD.
Dzięki zastosowanemu przez nas systemowi Crestron AirMedia istnieje możliwość dzielenia się efektami pracy z członkami zespołu na ich urządzeniach mobilnych w czasie rzeczywistym oraz wyświetlania odebranych z ich urządzeń treści, co pozwala również na zdalną współpracę z osobami przebywającymi poza firmą. Po skończonej pracy projekty można natomiast kontynuować na komputerze osobistym.

Szeroki zakres dostępnych aplikacji sprawia, że Microsoft Surface Hub jest kompletnym rozwiązaniem konferencyjnym, eliminującym z pomieszczeń biurowych projektory, systemy telekonferencyjne, tablice i nadmiar kabli, a dzięki temu również problemy z integracją systemów. Uzupełnieniem SurfaceHub w sali treningowej są przełączniki HDMI oraz nagłośnienie sufitowe Crestron Saros. Całość sterowana jest systemem zarządzania Crestron CP3 z klawiaturą naścienną.

84-calowy Monitor Microsoft SurfaceHub wraz z odbiornikiem i transmisją po skrętce został umieszczony także w pomieszczeniu socjalnym. Wykorzystuje się go przy okazji firmowych zgromadzeń i uroczystości, na których pełni rolę systemu prezentacyjnego. Intuicyjna obsługa, szybkość reakcji oraz kompatybilność z urządzeniami osobistymi pozwalają skrócić czas przygotowań sprzętu do minimum, a co za tym idzie skupić się już tylko na wspólnym celebrowaniu wydarzeń z życia firmy.

W salach konferencyjnych oraz pokojach rozmów zamontowaliśmy natomiast mniejsze, 55-calowe monitory Microsoft SurfaceHub. Wbudowany mikrofon redukujący szumy i echo, głośniki zoptymalizowane do odtwarzania ludzkiego głosu oraz dwie szerokokątne kamery full HD zapewniają idealną jakość połączeń konferencyjnych. Dzięki licznym funkcjom systemu oraz doskonałej jakości obrazu i dźwięku stanowią doskonałe rozwiązanie wideokonferencyjne oraz prezentacyjne.

Biuro dostosowane do aktualnych potrzeb pracowników skupia się jednak nie tylko wokół pracy. Badania prowadzone od wielu lat dowodzą, że aby wielogodzinna praca była efektywna, powinna być przeplatana krótkimi przerwami na odpoczynek. Dlatego też firma Relativity zapewniła swoim pracownikom pokój gier, który wyposażyliśmy w wielkoformatowy monitor 4K Sony podłączony do konsoli XBOX. System video sterowany jest klawiaturą naścienną Crestron, zapewniającą wygodę i łatwość użytkowania. Krakowska siedziba Relativity jest przestrzenią elastyczną, zmieniającą się w zależności od potrzeb jej użytkowników. Aby wspomóc codzienne funkcjonowanie biura wyposażyliśmy je także w mobilny monitor SurfaceHub na stojaku. Pozwala on na pracę w zespole w dowolnym miejscu w firmie, zmieniając nawet najmniejszą przestrzeń w dodatkowe miejsce do pracy zespołowej.

Efekt

Najprężniej rozwijające się firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że  zarówno dla młodych ludzi wkraczających na rynek pracy, jak i dla wykwalifikowanych specjalistów, których tenże rynek poszukuje znaczącym czynnikiem wpływającym na wybór nowego miejsca zatrudnienia jest siedziba firmy. Oczekują od niej nie tylko dogodnej lokalizacji czy wygody, ale przede wszystkim zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych usprawniających pracę. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie i satysfakcję pracowników, ale także wyniki finansowe firmy. Według badań Forrester* korzystanie w przestrzeni firmowej z Microsoft Surface Hub skutkuje obniżeniem kosztów drukowania materiałów, 20% wzrostem sprzedaży, 12-23 minutami zaoszczędzonymi przy każdym spotkaniu oraz wskaźnikiem ROI na poziomie 138%. Oznacza to realne wsparcie rozwoju firmy oraz jej kultury organizacyjnej. Mamy więc nadzieję, że zastosowane w krakowskiej siedzibie firmy Relativity systemy audiowizualne staną się nowym standardem wyposażenia biur.

 

*The Total Economic Impact™ Of Microsoft Surface Hub. Cost Savings And Business Benefits Enabled By Surface Hub, Forrester, 2016