A + V

Wyzwanie

Dla Hotelu Bania Thermal & Ski. po raz pierwszy mieliśmy przyjemność zaprojektować pierwsze systemy audiowizualne już w 2013 roku. Szczególnie ucieszyło nas to, że tak renomowany klient wrócił do nas z nową, dużą inwestycją – Bania Conference Center.
Życzeniem naszego Klienta i najważniejszym wyzwaniem postawionym nam na etapie planowania inwestycji było stworzenie eleganckiej i funkcjonalnej przestrzeni wyposażonej w najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiające jednocześnie multifunkcjonalne wykorzystywanie bardzo dużej przestrzeni Centrum Kongresowego. Wszystko to przy założeniu wielogodzinnej eksploatacji oraz niezawodności i stabilności systemów w ramach realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć.

Opis rozwiązań

Centrum Konferencyjne składa się z sześciu sal (3 Korony, Wierchy oraz czterech sal VIP), foyer, korytarzu wystawienniczego, dwóch recepcji, sali administracji oraz kawiarni.

Sala 3 Korony może działać jako jedna duża sala, zdolna pomieścić 430 osób lub jako 3 mniejsze przestrzenie. W układzie podzielonych sal działających niezależnie, każda z przestrzeni wyposażona jest w indywidualny układ projekcyjny. Pozwala to na organizowanie kilku niezależnych wydarzeń. Każda z przestrzeni wyposażona jest projektor Christie (zamontowany na windzie sufitowej) oraz ekran o postawie 340 x 500 cm (również zamontowany w suficie). Transmisja sygnałów audio, wideo i sterowania odbywa się w oparciu o urządzenia Crestron NVX-351. Ze względu na to, że sala posiada podest i elektrycznie rozkładaną widownię, zainstalowano w niej system mechaniki sceny, na który składa się kurtyna oraz ruchome mosty oświetleniowe.

Kolejną przestrzenią jest sala Wierchy, która może być jedną dużą salą (dla 400 osób) z możliwością podziału na siedem mniejszych. Znajdują się tu się 3 systemy projekcyjne. Każdy z nich składa się z projektora Christie (zamontowanego na windach sufitowych) oraz ekranu o wymiarach 340 x 390 cm. Transmisja obrazu bazuje na systemie dystrybucji i przesyłu sygnałów AV i sterowania Crestron NVX-351.

Sala 3 Korony oraz Wierchy są dużymi przestrzeniami. Aby umożliwić czytelny przekaz treści multimedialnych wyświetlanych na ekranie dla całej widowni, istnieje możliwość wyświetlania obrazu na dodatkowych monitorach LCD 75” marki Philips, zainstalowanych na ścianach bocznych. Mogą one wyświetlać także dodatkowe informacje, np. reklamy, logo itp. Dodatkowo, w wyposażenie sal wchodzą dwa mobilne zestawy monitorów LCD 75’’ marki Philips, zamontowane na przejezdnych wózkach.

W salach 3 Korony, Wierchy oraz na Foyer zainstalowano kamery podglądu Sony. Kamery mają na celu rejestrację obrazu z sal, wykorzystanie go do podglądu dla technika, wyświetlenia podglądu z jednej sali do drugiej w trakcie relacjonowania wydarzenia dla większego audytorium lub wykorzystania obrazu z kamer jako podglądu w salach VIP mogące służyć za garderoby dla artystów. Ponadto sygnał z kamery może zostać wysłany do systemu informacji wizualnej Digital Signage.

Sale konferencyjne VIP są prestiżowymi przestrzeniami, w których mogą odbywać się mniejsze konferencje. Ich funkcjonalność oraz sposób obsługi bazują na tych samych standardach, co systemy w kompleksie sal 3 Korony i Wierchy, zgodnie z ideą ujednolicenia sterowania wszystkich sal konferencyjnych w obiekcie.

Na terenie całego Centrum Konferencyjnego Bania, system nagłośnia konferencyjnego zaprojektowano wykorzystując cyfrowy system dystrybucji i przetwarzania sygnałów audio firmy QSC. System nagłośnienia konferencyjnego służy do odtwarzania dźwięku z prezentacji multimedialnych oraz nagłośnienia mowy w salach konferencyjnych i Foyer, jak również odtwarzania tła muzycznego w pozostałych przestrzeniach Centrum. Ponadto system nagłośnienia składa się z zestawu mikrofonów bezprzewodowych Sennheiser z serii Evolution Wireless. Produkty te charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, wysoką sprawnością i niezawodnością.
Jednym z kluczowych elementów technicznych Centrum Kongresowego zbudowanego przy Hotelu Bania jest system zintegrowanego sterowania. Jego zadaniem jest integracja elementów wyposażenia sal w taki sposób, aby umożliwić najemcom oraz obsłudze technicznej dostęp do sterowania wyposażeniem multimedialnym i technologicznym w prosty i intuicyjny sposób. System sterowania bazuje na produktach firmy Crestron. Charakteryzuje się on dużą niezawodnością, stabilnością i skalą możliwości integrowania systemów o różnych interfejsach, składających się na bardzo złożoną infrastrukturę audiowizualną Centrum Kongresowego. Sterowanie odbywa się z poziomu klawiatur oraz paneli dotykowych.

Na terenie całego Centrum Konferencyjnego zainstalowano system informacji wizualnej Digital Signage StinoDS firmy SOLIX. System Digital Signage zaprojektowano w konfiguracji z zewnętrznymi playerami montowanymi lokalnie przy monitorach. Stanowiska do odtwarzania Digital Signage to monitory LCD 55” marki Philips. Ze względu na reprezentacyjny charakter Foyer, zastosowano tam VideoWall. Jest to ściana graficzna składająca się z 9 monitorów cienkoramkowych. Player Digital Signage wyświetla jeden duży obraz na całej ścianie monitorów 4×3.

Efekt

Bania Conference Center jest miejscem bardzo prestiżowym, przeznaczonym dla organizacji wydarzeń takich jak konferencje, bankiety, koncerty czy różnego rodzaju występy artystyczne w skali od bardzo dużych dla kilkuset osób do tych najmniejszych, kameralnych. Wszystko to dzięki zaprojektowaniu odpowiednich rozwiązań audiowizualnych i sterowania. Przemyślany projekt, biorący pod uwagę realizację różnych scenariuszy wykorzystania przestrzeni Centrum Kongresowego był kluczem do sukcesu. Wdrożenie tak wymagającego projektu było nie lada wyzwaniem, jednak dzięki doświadczonemu zespołowi i bardzo dobrej komunikacji z klientem, osiągnięty efekt jest zgodny z wizją właściciela. Możliwości jakie zapewnia Bania Conference Center są ogromne.

 

 

fot. Hotel Bania **** Thermal & Ski