Trwają nabory konkursowe. Zyskaj środki na transformację uczelni
2024 | listopadTrwają nabory konkursowe. Zyskaj środki na transformację uczelni
Kolejny odcinek z serii A+V „Inspiracje na modernizacje”, w którym przedstawiamy możliwości finansowania w zakresie rozwoju technologicznego, innowacji i podnoszenia kompetencji cyfrowych dla uczelni.
Z naszej perspektywy technologia AV to fundament nowoczesnej edukacji. Jest niezbędna z czterech kluczowych powodów:
- Nowe pokolenie to „cyfrowi tubylcy”, a świat bez internetu jest im obcy.
- Współczesny student ma krótszą koncentrację, dlatego multimedia skutecznie utrzymują jego uwagę.
- Edukacja już dawno stała się globalna, a systemy AV umożliwiają nauczanie hybrydowe i zdalne.
- Współczesny rynek pracy wymaga nowych kompetencji, a technologia AV wspiera rozwój kreatywności, współpracy i rozwiązywania problemów.
Wdrażanie rozwiązań audiowizualnych na uczelniach staje się więc krokiem koniecznym dla zachowania konkurencyjności i atrakcyjności dla przyszłych studentów.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiło nowe konkursy dla szkół wyższych, umożliwiające pozyskanie znaczącego dofinansowania na modernizację infrastruktury edukacyjnej.
Szansa dla innowacyjnych uczelni
W ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021-2027, uczelnie mogą ubiegać się o środki na wdrożenie zaawansowanych technologii wspierających kształcenie w modelu hybrydowym. To odpowiedź na fundamentalną transformację w sektorze szkolnictwa wyższego oraz rosnące oczekiwania współczesnych studentów wobec metod i narzędzi nauczania.
Dofinansowanie pozwoli uczelniom na unowocześnienie procesu dydaktycznego oraz wzmocnienie swojej pozycji w konkurencyjnym środowisku akademickim. Obecnie inwestycje w nowoczesne technologie stają się kluczowym elementem strategii rozwoju szkół wyższych.
Centra Wiedzy o Dostępności
Dla uczelni, które pragną być liderami w dostępności NCBR przygotował program Centrów Wiedzy o Dostępności. Budżet to 100 mln złotych, które wesprą uczelnie w tworzeniu nowych lub rozwoju istniejących ośrodków specjalizujących się w projektowaniu uniwersalnym i zwiększaniu dostępności przestrzeni akademickiej.
Centra mają pełnić kluczową rolę w upowszechnianiu standardów dostępności oraz rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na potrzeby wszystkich użytkowników przestrzeni uczelnianej. Inicjatywa NCBR stanowi istotny krok w kierunku budowania w pełni inkluzywnego środowiska akademickiego, gdzie każdy student może realizować swój potencjał naukowy bez barier infrastrukturalnych czy technologicznych.
Wnioski w programie przyjmowane są do 13 grudnia 2024 r., z kolei przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów to maj 2025 r.
Zatrzymaj drop-out na uczelni
Drugi z programów – Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop outu – skierowany jest do szkół wyższych, poszukujących skutecznych rozwiązań problemu przedwczesnego przerywania nauki przez studentów. Budżet projektu to aż 200 mln złotych.
Dofinansowanie umożliwi uczelniom wdrożenie kompleksowych zmian w procesie kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem adaptacji do modelu nauczania zdalnego i hybrydowego. Wsparcie może objąć zarówno działania ogólnouczelniane, jak i rozwiązania dedykowane konkretnym kierunkom studiów. Warunkiem otrzymania środków jest przedstawienie szczegółowej analizy i diagnozy planowanych działań.
Wnioski w programie przyjmowane są do 31 stycznia 2025 r., z kolei przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów to czerwiec 2025 r.
Dzięki aktualnym programom NCBR uczelnie mogą zyskać infrastrukturę AV, która będzie służyć całej społeczności akademickiej, umożliwiając prowadzenie zajęć w trybie hybrydowym i zdalnym na najwyższym poziomie. Dodatkowo wdrożone narzędzia usprawnią proces szkoleń i komunikację wewnętrzną.
W A+V projektujemy systemy na miarę potrzeb naszych klientów i służymy radą w wyborze rozwiązań i przyszłych zakupów. Słuchamy, doradzamy, rozwiązujemy problemy. Zapraszam do współpracy.