Trendy AV po ISE 2024. Przegląd najciekawszych rozwiązań
2024 | marzecTrendy AV po ISE 2024. Przegląd najciekawszych rozwiązań
Trendy AV po ISE 2024. Przegląd najciekawszych rozwiązań
Dwudziesta edycja Integrated Solutions Europe odbyła się w Barcelonie i po raz kolejny, ściągnęła tysiące miłośników nowych technologii i systemów audiowizualnych. Co nowego w rozwiązaniach, które wpłyną na naszą komunikację? Jakich świeżości możemy spodziewać się w rozrywce, miejscach pracy czy edukacji? Poniżej znajdziesz 7 najważniejszych trendów, które zauważyliśmy na tegorocznych ISE.
Produkcja wirtualna wchodzi na zupełnie nowy poziom
Firma Sony zaprezentowała rozwiązanie obok którego nie dało się przejść obojętnie. Producenci zmienili swoją przestrzeń wystawową w studio telewizyjne z planem zdjęciowym, w którym postawili motocykl Honda na tle ściany LED. Założenie tego typu produkcji jest takie, że prezenter prowadzi transmisję w studio stojąc przy motocyklu. Do odbiorców trafia jednak obraz przedstawiający prezentera na ulicach Nowego Jorku. Efekt ten zawdzięczamy temu, że za prezenterem dynamicznie zmienia się tło, a kamery na bieżąco śledzą jego poczynania. Tego typu rozwiązania mogą całkowicie odmienić oblicze produkcji, jaką znaliśmy do tej pory. Realistyczne tło, w którego miejsce możemy podstawiać dowolne obrazy, w połączeniu z najwyższej jakości kamerami dostarczają widzom intensywnych i emocjonujących wrażeń, a dla prowadzącego są dużym ułatwieniem. W końcu nie musi on już biegać z mikrofonem po zatłoczonych ulicach, a może spokojnie skupić się na swoim przekazie.
Kinowa jakość obrazu dla każdego
Jako użytkownicy stajemy się coraz bardziej wymagający, a to oznacza, że zależy nam na najwyższej jakości sprzęcie, także do użytku komercyjnego. Na tegorocznej edycji ISE w oczy rzucały się kompaktowe kamery studyjne oferujące wyjątkową jakość obrazu w rozdzielczości 4K. Rozwiązania dla amatorów szukających kinowej jakości obrazu, stają się równie popularne, jak te przeznaczone dla profesjonalistów.
Kompaktowe studia do webinarów i podcastów
Webinary i podcasty są jednym z wiodących trendów w świecie marketingu, co ma swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w rozwiązaniach AV. Już nie tylko wielcy, technologiczni gracze, ale także coraz więcej małych i średnich firm oraz placówek edukacyjnych dąży do nagrywania materiałów we własnym zakresie. Dlatego na ISE nie brakowało niewielkich, ale za to kompleksowych przestrzeni, w których można nagrać wysokiej jakości wideo i głos.
Jeszcze większe możliwości w prezentowaniu treści dla edukacji (i nie tylko)
Do rewolucji w edukacji przyczynia się przede wszystkim technologia wirtualnej rzeczywistości (VR), oferując nowe, interaktywne metody nauczania. VR zapewnia immersyjne doświadczenia, które mogą pomóc uczniom i studentom lepiej zrozumieć skomplikowane koncepcje. Dzięki temu zamiast tylko czytać o strukturze komórki, uczniowie mogą “wejść” do jej wnętrza i zobaczyć wszystkie elementy z bliska. Studenci medycyny dzięki realistycznym symulacjom mogą w bezpiecznym środowisku przeprowadzać operacje czy dowolne procedury diagnostyczne. Na ISE dużą popularnością cieszyły się cyfrowe globy i interaktywne wyświetlacze, na których za pomocą projektorów 4K można dynamicznie prezentować animacje i wizualizacje. Wiedza prezentowana w ten sposób będzie znacznie bardziej atrakcyjna dla uczniów, dlatego będziemy obserwować ten trend z dużą uważnością.
Nowy wymiar pracy zdalnej
Na ISE dało się wyraźnie odczuć, że w centrum uwagi producentów znajdują się już nie tyle same wideokonferencje, ale wszystko to, co dzieje się na nich. Producenci zachęcają do wykorzystywania potencjału inteligentnych kamer, które śledzą użytkowników czy zarządzania głosem wraz z rozróżnieniem hałasu od elementów istotnych dla dyskusji.
Na ISE pojawiło się też wiele narzędzi do zarządzania treścią. Wszystko to oczywiście z myślą o jeszcze lepszych doświadczeniach użytkowników. Uwagę przykuwały kamery pozwalające na tworzenie “gallery view” (każdy uczestnik w osobnym okienku) od producentów takich jak Logitech, Neat czy Yealink. MS Teams zaprezentował rozwiązanie, które pozwala na podpisywanie uczestników spotkania będących w sali konferencyjnej na bazie rozpoznania ich wizerunku przez sztuczną inteligencję. Natomiast Google umożliwia zmianę oświetlenia w sali poprzez symulację lamp sufitowych, także za pomocą AI.
Ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju
Firmy takie jak Logitech czy Sony skupiły się na tworzeniu produktów z recyklingowanego plastiku, podkreślając znaczenie ekologii w nowoczesnej technologii. Wyraźnym trendem są też monitory o mniejszym zużyciu prądu, które mogliśmy zobaczyć chociażby u firmy Sony. Pojawiły się też wyświetlacze e-Ink (np. Samsung, Sharp), które pobierają prąd tylko przy zmianie “wyświetlanego” kontentu.
Transparentne wyświetlacze, nieoczywiste kształty i Micro LED
Na targach widać było wyraźny trend rosnący związany z transparentnymi wyświetlaczami Micro LED. Tutaj szczególną uwagę przyciągały rozwiązania od firmy Samsung czy LG. U tych producentów znajdziemy również transparentne monitory interaktywne, które sprawdzą się w branży sklepowej, gastronomicznej czy hotelowej. Nie zabrakło LED-ów o dziwnych kształtach takich jak kostki, turby cz spirale. Uwagę przykuwały też przestrzenie immersyjne oparte o LED-y, w które wliczały się ściana, podłoga i sufit, oferujące zupełnie nowe podejście do prezentacji treści wizualnych.
Dla osób, które na bieżąco obserwują rynek AV tegoroczne ISE raczej nie przyniosły niespodzianek. Jednak utrwalające się trendy i tendencje związane z edukacją i pracą zdalną pokazują, że w najbliższym czasie będziemy intensywnie korzystać z potencjału technologii.
.