A + V

Wyzwanie

Wykonany przez nas projekt systemów AV dla Mobilnego Centrum Dowodzenia i Łączności został  w 2017 roku w Amsterdamie nagrodzony w konkursie Crestron Awards w kategorii BEST INNOVATIVE SOLUTION. Powszechnie wiadome jest, że strażacy są zawsze na służbie – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Narażając swoje życie walczą z pożarami, pomagają ofiarom wypadków drogowych czy likwidują skutki katastrof: naturalnych, chemicznych, biologicznych czy radiologicznych. Przy dużych akcjach w terenie szczególnego znaczenia nabiera koordynacja działań wielu zastępów straży pożarnej, a kluczem do sprawnego przeprowadzenia akcji ratowniczej staje się pojazd DOWODZENIA I ŁACZNOŚCI, który w takich warunkach sprawdza się 100%.

Stworzenie pojazdu, który jest mobilnym Centrum Dowodzenia i Łączności służącym do pracy w trudnych warunkach stanowiło duże wyzwanie.  Istotną rolę w tym projekcie, oprócz wyposażenia audiowizualnego i telekomunikacyjnego, odrywała konstrukcja samochodu. Jedynie wiodący eksperci, z dużym doświadczeniem w dziedzinie pojazdów specjalnych, mogli sprostać takiemu wyzwaniu. Firma WISS – WAWRZASZEK INŻYNIERIA SAMOCHODÓW SPECJALNYCH doskonale poradziła sobie z postawionym przed nimi zadaniem. Stworzony przez WISS pojazd dowodzenia i łączności jest równie wytrzymały, jak znane wszystkim samochody ratowniczo-gaśnicze, a jednocześnie stanowi doskonałe centrum dowodzenia, które umożliwia dowodzącym sprawie przeprowadzać akcję ratowniczą.

Opis rozwiązania

Pojazd WISS wyróżnia się integracją z systemami AV oraz sterowaniem. Przykładem jest hydrauliczny mechanizm, umożliwiający rozsunięcie wnętrza wozu w chwili jego zatrzymania, co znacznie wpływa na powiększenie się powierzchni zabudowy, uruchamiając jednocześnie systemy do prowadzenia konferencji.

Zabudowa pojazdu została podzielona na 2 niezależne od siebie przestrzenie, dzięki takiemu posunięciu możliwa jest niezależna praca operatorów oraz prowadzenie narady dowódców akcji. Dodatkową elastyczność zapewniają systemowi dwa niezależne źródła zasilania – znajdujący się w pojeździe generator paliwowy oraz możliwość podłączenia zewnętrznego zasilania. Duża ilość przyłączy wideo z możliwością podłączania urządzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu, zapewnia niezbędny w trakcie akcji szybki dostęp do danych pochodzących z rożnych źródeł. Dodatkowo cztery kamery rozlokowane na zewnętrznej konstrukcji pojazdu, pozwalają na monitoring otoczenia oraz nagranie materiału, który w późniejszym czasie może zostać poddany analizie.
Wyposażenie audio-wideo w instalacjach mobilnych powinno być ograniczone do minimum, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej funkcjonalności systemu. Ponadto wszystkie urządzenia powinny charakteryzować się stabilną, bezawaryjną pracą, niewielkim zużyciem prądu oraz rozmiarami. Przełącznik matrycowy marki Crestron z interfejsem audiokonferencyjnym, stanowiący serce systemu i spełnia wszystkie te założenia. Jedno urządzenie zarządza wszystkimi sygnałami audio, wideo i sterującymi w stworzonym przez nas systemie. Wysokiej jakości projektor oraz monitor firmy Sony zapewniają czytelny obraz w wysokiej rozdzielczości. Aby umożliwić użytkownikowi podłączanie różnorodnych urządzeń, także mobilnych, zastosowane zostały przyłącza z gniazdami HDMI oraz system kolaboracji bezprzewodowej Air Media. System nagłośnienia oparty o urządzenia firmy Crestron zapewnia dźwięk dla prezentacji oraz komunikację między przestrzeniami konferencyjną i operatorską poprzez panele sterujące, które posiadają również wbudowaną funkcjonalność interkomu. Sterowanie systemem odbywa się z poziomu dwóch paneli dotykowych z zaprogramowanym przez nas intuicyjnym graficznym interfejsem sterowania. System AV zintegrowany został również z systemem oświetlenia mobilnego centrum dowodzenia.
W trakcie pracy w terenie niezbędne jest stabilne połączenie z Internetem. Stworzenie lokalnej sieci w mobilnym centrum dowodzenia jest niebagatelnym wyzwaniem. Dlatego zastosowany został modem GSM, który można wyposażyć w 8 kart SIM różnych operatorów. Dodatkowo wóz wyposażony został w demontowalną antenę satelitarną. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do Internetu został zapewniony nawet w miejscach gdzie nie ma zasięgu sieci GSM
Wszyscy podziwiamy strażaków za ich siłę i odwagę. Ale w obecnych czasach nawet najwięksi bohaterowie potrzebują wsparcia nowoczesnych technologii. Rozwój nauki i techniki pozwala na coraz szybsze rozwiązywanie problemów, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie zagrożenia, ewentualnych zniszczeń czy liczby ofiar. Jednak gdy pod uwagę należy wziąć wiele nieprzewidywalnych czynników, podejmowanie właściwych decyzji może być niezwykle skomplikowane. Stworzony przez nas system pozwala na jednoczesne analizowanie danych przez ekspertów z różnych dziedzin. Umożliwia on na wyświetlanie plików w dowolnym formacie z każdego urządzenia podłączonego przez gniazdo wideo, sieć LAN czy sieć bezprzewodową. Dodatkowo możliwe jest prezentowanie obrazu na jednym ekranie z 4 różnych źródeł jednocześnie, co ułatwia porównywanie wzorców, a co za tym idzie przewidywanie przyszłych wydarzeń i planowanie dalszych działań.
W wielu przypadkach szybkość działania jest równie ważna co posiadana wiedza. Gdy sytuacja zmienia się dynamicznie, decyzje muszą być podejmowane szybko. Mobilne centrum dowodzenia daje możliwość analizowania wszystkich czynników na miejscu zdarzenia, pozwalając na przeprowadzenie dodatkowych badań czy sprawdzenie okolicy, daje także możliwość przemieszczania się wraz z epicentrum strefy zagrożenia. System umożliwia ciągłą komunikację z najlepszymi ekspertami z całego świata, dzięki czemu w każdej chwili możliwe jest konsultowanie zdarzeń i zdobycie niezbędnych informacji. System kamer pozwala na nagranie całego zdarzenia do późniejszej analizy bądź celów treningowych.
Znajdujące się na zewnątrz samochodu wejścia audio i wideo oraz system zewnętrznego nagłośnienia pozwalają rozszerzyć funkcjonalność systemu AV mobilnego centrum dowodzenia. Podłączenie zewnętrznego monitora czy laptopa wystarczy, by w kilka chwil mobilne centrum dowodzenia było gotowe do pracy również na zewnątrz wozu. Wówczas w konferencji może wziąć udział więcej osób, w tym także strażacy przybywający wprost z akcji, w pełnym umundurowaniu.
Warto dodać, że zewnętrzne systemy AV, w które wyposażony został wóz dowodzenia są przydatne nie tylko w trakcie akcji, lecz również w trakcie organizacji imprez bądź festynów z udziałem straży pożarnej. Służą wówczas edukacji społeczeństwa, a czasem również dobrej zabawie.

Efekt

W obecnych czasach szyte na miarę rozwiązania potrafią nieść realną pomoc w wielu różnorodnych branżach, a rozwiązania konferencyjne nie ograniczają się do modnych gadżetów instalowanych w korporacyjnych salach. Z pomocą wykwalifikowanych ekspertów i odrobiny kreatywności możliwe jest sprostanie nawet najbardziej nietypowym wymaganiom klienta. Dzięki szerokiej gamie produktów marki Crestron oraz innych wysokiej klasy producentów możliwe jest stworzenie systemu o dowolnym przeznaczeniu – a co za tym idzie pomoc specjalistom z różnych dziedzin, by oni mogli nieść pomoc społeczeństwu.