A + V

WYZWANIE

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku powstała w 2002 roku i jest jedyną Uczelnią zawodową w województwie kujawsko-pomorskim. Kształci studentów w 30 specjalnościach, na 16 kierunkach, w ramach 4 wydziałów. Atutem i elementem wyróżniającym Uczelnię jest kształcenie na kierunkach o charakterze praktycznym. Od niemalże  20  lat PANS bierze udział w międzynarodowej wymianie studentów, kadry dydaktycznej oraz administracyjnej w ramach programu Erasmus. Informatyczny system zarządzania uczelnią i procesem dydaktycznym zapewnia studentom kontakt z uczelnią z dowolnego miejsca na ziemi.

 

Celem projektu dla Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku była modernizacja dwóch auli aby stworzyć nowoczesne sale wykładowe umożliwiające nauczanie zgodnie z misją uczelni. Klient oczekiwał również profesjonalnych urządzeń oferujących wysoką jakość dźwięku i obrazu. Dodatkowo, zaistniała potrzeba wdrożenia systemu wideokonferencyjnego w Sali Senatu, aby spotkania mogły odbywać się w trybie hybrydowym.  Wyzwaniem w tej realizacji była konieczność dostosowania projektów wykonawczych do istniejącej infrastruktury audiowizualnej, a także zabytkowy charakter Sali Senatu.

ROZWIĄZANIE

Specjaliści z A+V Sp. z o.o. przeprowadzili wizję lokalną oraz szczegółowy audyt technologiczny w obiekcie, aby przeanalizować możliwości montażu oraz ryzyko i ograniczenia wynikające z charakteru przestrzeni. W efekcie zaprojektowano w pełni dopasowany do potrzeb Klienta system audiowizualny, którym można w intuicyjny sposób sterować z przenośnego dotykowego panelu.

 

W nowym systemie audiowizualnym PANS we Włocławku, dystrybucja sygnału wideo odbywa się po IP – z użyciem technologii DM-NVX firmy Crestron.  Istnieje możliwość skalowania systemu AV, zarządzania zdalnego i rozszerzenia o dodatkowe funkcjonalności, w tym o automatyczne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją czy roletami.

 

 

AULA W BUDYNKU DYDAKTYCZNYM PRZY ULICY ENERGETYKÓW

 

Aula, w której odbywają się wykłady dla studentów, dzielona jest mobilną ścianą na dwie mniejsze sale. Wskazane było tu poprawienie jakości wyświetlanego obrazu, dlatego do auli trafił nowy system projekcyjny składający się z:

 

dwóch ekranów: jeden o szerokości 4,5 m ramowy dla sali z przodu, oraz drugi, elektryczny, o szerokości 3,3m dla sali z tyłu.

 

dwóch laserowych projektorów Sony VPL-PHZ61 oraz VPL-PHZ51  o wysokiej jasności – 6400/5300 lumenów.

 

Atutem tych urządzeń jest opracowana przez Sony technologia Bright View gwarantująca imponującą jasność obrazu, przy zachowaniu głębi barw. Podczas prowadzonych na salach wykładów na ekranach pojawiają się często zdjęcia, wykresy i teksty, które dzięki udoskonalonej technologii Reality Creation są ostre i niezwykle czytelne nawet w mocnym świetle. Tryb Reality Text odpowiada za wyostrzenie linii i znaków. Projektory są wyposażone w inteligentne funkcje, które nie tylko poprawiają jakość obrazu, ale też wpływają na ekonomiczną pracę. Czujnik mierzący jasność w pomieszczeniu pozwala na dostosowanie siły światła projektora do warunków panujących w sali.

 

Do dyspozycji prowadzących wykłady w Auli są również tablice interaktywne i 24-calowe monitory służące do podglądu. Urządzenia te sprawdzają się nie tylko stacjonarnie, ale także przy zajęciach zdalnych i hybrydowych. Obie wydzielone sale wyposażone zostały ponadto w kamery PTZ Sony SRG-X40UH. Wraz z dostarczonym systemem audio wspierają one możliwość realizowania spotkań online np. Microsoft Teams w trybie BYOD (Bring Your Own Device). Kamera PTZ wykorzystuje przetwornik 4K Exmor R™ CMOS i pozwala uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości 4K , duży zoom oraz szerokie kąty widzenia. Zapewnia przy tym naturalne odwzorowanie kolorów i wysoką czułość, jeśli chodzi o uchwycenie wyglądu twarzy i innych szczegółów istotnych  w zdalnej komunikacji, nawet w warunkach słabego oświetlenia. To ważne np. przy transmitowaniu treści z tablicy. Sterowanie ustawieniami sali oparte zostało na urządzeniach Crestron. Prowadzący w wygodny i intuicyjny sposób włącza system AV, wybiera źródła obrazu czy dostosowuje głośność przy pomocy przenośnego panelu dotykowego.

 

W Auli poprawiono również nagłośnienie poprzez zainstalowanie ściennych głośników kolumnowych wraz z  2-kanałowym wzmacniaczem audio firmy Audac i procesorem dźwięku DSP od QSC.

 

 

AULA W BUDYNKU DYDAKTYCZNYM PRZY ULICY OBROŃCÓW WISŁY 1920 ROKU

 

W Auli zadbano przede wszystkim o poprawę jakości projekcji – zamontowano duży, czterometrowy elektryczny ekran, trzy 24-calowe monitory podglądu umieszczono na stole katedralnym  oraz jeden w mównicy.  Dbając o dobrą widoczność treści dla uczestników wykładu zajmujących miejsca w tylnej części Auli, w sali zamontowano dodatkowo dwa 65-calowe monitory podgladu Sony FW-65BZ30L. Wydajny procesor Sony 4K HDR X1 oraz technologia TRILUMINOS Pro, odpowiadają tu za wierne odwzorowanie palety kolorów, zaś przetwarzanie 4K X-Reality PRO poprawia jakość obrazu wyostrzając go w czasie rzeczywistym. W Auli zainstalowano również kamerę PTZ Sony SRG-X40UH wspierającą komunikację na odległość.

 

W skład systemu AV wchodzi również tablica interaktywna służąca do nanoszenia notatek na materiały prezentowane przez prowadzącego i kopiowanie ich do systemu dystrybucji wideo.

 

„Zgodnie z założeniami projektu, zapewniliśmy użytkownikom możliwość wykorzystania kamery oraz systemu audio w celu przeprowadzania spotkań na platformie Microsoft Teams. Niecodziennym wyposażeniem Auli Obrońców Wisły 1920 roku jest przyłącze dziennikarskie Audinate, które zapewnia łatwy i szybki dostęp do czystego sygnału audio dla transmisji telewizyjnej. Jest to szczególny atut, bardzo przydatny podczas relacjonowania różnych wydarzeń i konferencji organizowanych w PANS Włocławek.” – informuje Iwona Pustkowiak, Specjalista ds. Edukacji,. A+V Sp. z o.o.

 

Podobnie, jak w Auli przy ulicy Energetyków, sterowanie ustawieniami systemu AV odbywa się z poziomu panelu dotykowego. Z panelu można sterować dodatkowo oświetleniem
i roletami. W ramach prowadzonych prac A+V Sp. z o.o.  dostarczyło również nowe meble na katedrę (mównicę, biurka oraz szafę).

 

 

SALA SENATU

 

Klientowi zależało na tym, aby spotkania odbywające się w Sali Senatu nie ograniczały się jedynie do spotkań stacjonarnych. Zadaniem A+V Sp. z o.o.  było dostarczenie systemu, dzięki któremu w Sali Senatu mogłyby odbywać się spotkania hybrydowe komfortowe dla wszystkich uczestników.

 

Senat Akademii  to jeden z najważniejszych organów kolegialnych w strukturze organizacyjnej Uczelni. Ma on do dyspozycji zabytkową salę. Ze względu na jej szczególny charakter, całe dostarczone wyposażenie musiało być mobilne, ponieważ należało ograniczyć do minimum ingerencję w strukturę ścian. Wyposażenie służące do przeprowadzania wideokonferencji online na platformie Microsoft Teams składa się z  zestawu wideokonferencyjnego Logitech Rally Bar oraz monitora interaktywnego na wózku mobilnym. Zestaw może być wykorzystywany również w innych przestrzeniach uczelni.

 

Aby zapewnić dobrą słyszalność wszystkim uczestnikom spotkania, zestaw został uzupełniony o dwa mikrofony Logitech – rozszerzające zasięg, które zostały zamontowane w stole. Komfort pracy w pomieszczeniu, słyszalność i czytelność mowy poprawiono montując zwieszane z sufitu, absorpcyjne panele akustyczne.

EFEKT

Dzięki przeprowadzonej modernizacji Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku dysponuje nowoczesnymi systemami audiowizualnymi, z wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem. Doceniają to studenci i wykładowcy, zwłaszcza ci, którzy pamiętają poprzednie rozwiązania. Możliwość sterowania systemem AV z panelu opatrzonego logiem Uczelni, wygląda profesjonalnie i nie sprawia najmniejszych trudności.

 

Aby system mógł być prawidłowo wykorzystywany i spełniać wymagane funkcje w nauczaniu, A+V Sp. z o.o. przeprowadziło instruktaż dla pracowników technicznych PANS Włocławek w zakresie niezbędnym do prawidłowego użytkowania systemu. Projekt jest objęty 3-letnią opieką gwarancyjną, zatem zespół specjalistów A+V czuwa nad prawidłowym działaniem systemów audiowizualnych i przeprowadza regularne przeglądy.

 

Zainstalowany system AV daje Uczelni możliwość skalowania w przyszłości, zdalnego zarządzania i rozszerzania o dodatkowe funkcjonalności. Kluczowa przy tym projekcie była jakość i stabilność, ale nie można zapominać o łatwej i intuicyjnej obsłudze, która z perspektywy Klienta była równie istotna.  Wszystkie założenia zostały zrealizowane, co daje poczucie satysfakcji z dobrze przeprowadzonej modernizacji.