A + V

Koziegłowy to niewielka miejscowość, kojarzona głównie z powodu swojej charakterystycznej nazwy, nazywana często „sypialnią” Poznania. Swoim spokojem przyciąga zmęczonych miejskim gwarem pracowników poznańskich firm oraz ich rodziny, dotąd jednak nie miała im zbyt wiele do zaoferowania, poza obietnicą wytchnienia na łonie natury. Lecz to właśnie w centrum tej niewielkiej miejscowości powstała najnowocześniejsza sala widowiskowo-koncertowa w całym regionie, wyjątkowe miejsce zapewniające odpowiednie warunki nawet dla największych gwiazd estrady. Jako zespół firmy A+V składający się m.in. z inżynierów akustyków, informatyków i automatyków pracujących w branży audiowizualnej od wielu lat podjęliśmy się zadania wyposażenia multimedialnej sali, będącej sercem obiektu, tak aby stał się on dumą całej okolicy i mógł cieszyć mieszkańców rozrywką na światowym poziomie.

Opis rozwiązania

Kluczowym wyzwaniem związanym ze stworzeniem multifunkcjonalnej sali widowiskowej, okazało się zaprojektowanie systemu mieszczącego się w założonym budżecie Klienta i spełniającego jednocześnie tzw. ridery techniczne, czyli wymagania określane przez muzyków oraz innych artystów scenicznych. Spełnienie tych wymogów wiązało się z koniecznością zaprojektowania i wdrożenia wyposażenia scenicznego na odpowiednio wysokim poziomie jakościowym i funkcjonalnym.

Głównym elementem wyposażenia sali stał się system elektroakustyczny. Precyzyjnie dobrane do potrzeb tego projektu urządzenia renomowanych producentów pozwalają cieszyć się jakością dźwięku oraz funkcjonalnością na najwyższym poziomie. Zapewniona w systemie redundancja połączeń gwarantuje niezawodność i stabilność działania nawet w przypadku uszkodzenia przewodu czy awarii jednego z urządzeń. Równie ważne, jak urządzenia nagłaśniające, są w tego typu systemie interfejsy sterowania nimi. Wielofunkcyjna konsoleta audio połączona za pośrednictwem cyfrowej magistrali audio z urządzeniami konferencyjnymi oraz ze stageboxem daje możliwość pełnej kontroli nad wszystkimi sygnałami w systemie. Dla wybranych realizacji estradowych konsoleta umożliwia jednoczesną pracę dwóch realizatorów dźwięku, oferując szereg pomocnych funkcji, takich jak m.in. monitorowanie stanu baterii zestawów bezprzewodowych. Aby sterowanie możliwe było nie tylko z dedykowanego pomieszczenia realizatorki, w obrębie widowni stworzone zostało dodatkowe stanowisko realizatorskie z przyłączem FOH umożliwiającym wpięcie konsolety. Dzięki zastosowaniu w systemie popularnego standardu Dante, możliwe jest rozszerzenie jego funkcjonalności poprzez dołączenie zewnętrznych urządzeń audio i umożliwienie rejestracji lub postprodukcji dźwięku.

Dbając o zaspokojenie wszystkich potrzeb Klienta, zdecydowaliśmy się na instalację rozbudowanego systemu mechaniki sceny oraz oświetlenia efektowego. W jego skład wchodzą m.in. elektryczne i stałe mosty oświetleniowe oraz sztankiety dekoracyjne, elektryczna kurtyna główna oraz kurtyna horyzontowa, a także system mobilnych podestów scenicznych pozwalających na zwiększenie powierzchni sceny. Sterowane przy pomocy protokołu DMX oprawy oświetleniowe oraz wytwornica dymu pozwalają na stworzenie dowolnych efektów świetlnych, zarówno na potrzeby koncertów, jak i przedstawień teatralnych.

Wszechstronność zastosowań zaprojektowanej sali wymagała specjalistycznej adaptacji akustycznej oraz zagwarantowania dużej elastyczności aranżacji. Uniwersalność sali podkreśla możliwość całkowitej zmiany układu nie tylko sceny, ale także widowni, co pozwala na stworzenie powierzchni dostosowanej do przeprowadzenia praktycznie dowolnego wydarzenia kulturalnego. Co więcej, zastosowanie przesuwnej ścianki pozwala dodatkowo na podzielenie sali na dwie mniejsze, niezależne przestrzenie.

Poza wysokiej klasy systemem widowiskowym, sala wyposażona została także w kompletny system konferencyjny. Centralnym elementem tego systemu jest zaawansowany, cyfrowy procesor Crestron, pozwalający na pełne matrycowanie wejść i wyjść. Za najwyższej jakości prezentację obrazu odpowiedzialny jest system projekcji składający się z dwóch projektorów laserowych, po jednym na każdą z części sali, rzutujących obraz na wielkoformatowe ekrany elektryczne. Mając na względzie możliwość zmiennej aranżacji sali, zadbaliśmy o to, aby źródłami sygnału w systemie mogły być urządzenia Użytkownika podłączane do dowolnego z dziewięciu znajdujących się na niej przyłączy podłogowych. Dodatkowo system wyposażony został w kamerę PTZ pozwalającą na rejestrację przebiegu spotkania oraz jego podgląd przez osoby znajdujące się poza salą. Właściwe nagłośnienie mowy prelegenta zapewnione zostało poprzez użycie zestawów mikrofonów bezprzewodowych.

W tak skomplikowanym systemie zabraknąć nie mogło systemu zintegrowanego sterowania. Ścienne panele dotykowe, dzięki przejrzystej aplikacji sterującej, zapewniają obsługę podstawowych funkcji systemu AV, automatyki okotarowania czy oświetlenia, intuicyjną nawet dla niedoświadczonego Użytkownika. Dzięki zastosowaniu czujnika podziału sali możliwe jest automatyczne dostosowanie parametrów systemu do wybranej konfiguracji przestrzeni, bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji ze strony prelegenta. Z kolei 9-calowy, bezprzewodowy panel technika pozwoli na zaawansowaną kontrolę systemu z każdego miejsca na sali. Tego rodzaju rozwiązania w znaczący sposób podnoszą komfort pracy z tak rozbudowanym i nowoczesnym systemem, oferując niezrównany poziom ergonomii.

Oprócz sali widowiskowo-konferencyjnej na terenie gminnego centrum kultury stworzyliśmy także zaawansowany system Digital Signage. Na kilku rozlokowanych na terenie obiektu monitorach możliwe jest wyświetlenie nie tylko typowego materiału informacyjno-reklamowego, ale również transmisji wydarzeń z sali widowiskowej osadzonej w indywidualnie przygotowanej treści multimedialnej. System uzupełniło dodatkowe nagłośnienie sufitowe.

Społeczne znaczenie tego rodzaju realizacji jest wypadkową rozmiaru grupy osób, które będą z niego korzystały, a także praktyczności – tego, do jakich aktywności będzie pobudzał lokalną społeczność. Dlatego też pamiętając, że kultura fizyczna jest równie ważna jak ta duchowa, w budynku powstała także niewielka salka warsztatowa, w której odbywają się zajęcia fitness. System nagłośnienia pozwala Użytkownikowi na przeprowadzenie treningu w towarzystwie odpowiedniej muzyki. Dzięki temu każdego dnia okoliczni mieszkańcy otrzymają możliwość  skorzystania z rozszerzonej oferty zajęć sportowych.

Efekt

Projektowanie sal wielofunkcyjnych zawsze wiąże się z ogromnym wyzwaniem polegającym na pogodzeniu wymagań Klienta, potrzeb użytkowników, specyfiki obiektu, budżetu i współczesnych możliwości technicznych. Sala widowiskowa w centrum kultury w Koziegłowach jest idealnym przykładem tego, jak daleko idąca integracja wszystkich podsystemów pozwala stworzyć dopracowany, spełniający wszystkie wymagania Klienta system, który przez lata zachwycać będzie swoją wszechstronnością i innowacyjnością, zapewniając rozrywkę miłośnikom wszelakich form kultury.