2016 Zamość
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu stanowi unikalne w skali kraju zgromadzenie różnych form sztuki fortecznej i militariów, którego wyjątkowość potęguje powiązanie z architekturą i krajobrazem warownej twierdzy Zamość. W tak ważnym dla dziedzictwa kulturowego miejscu nie mogło zabraknąć nowoczesnych rozwiązań technicznych, w tym także audiowizualnych. Innowacyjne interaktywne stanowiska czy projekcje holograficzne, których celem jest zainteresowanie jak największej ilości gości muzeum wspaniałą historią Polski, są naszym wkładem w dbanie o dziedzictwo i tradycję naszego kraju. Wyzwaniem, przed którym stanęliśmy podejmując się pracy nad tym projektem, było stworzenie nowoczesnego, interaktywnego systemu AV dla trzech budynków Muzeum Fortyfikacji i Broni w Zamościu – Prochowni, Arsenału i Pawilonu pod Kurtyną. Utworzyliśmy także system zarządzania ekspozycją nadzorujący pracę instalacji na terenie całego muzeum.
W pierwszym na trasie zwiedzania budynku, Prochowni, stworzyliśmy system mappingu na makiecie Twierdzy Zamojskiej i jej okolic. Trzy projektory multimedialne kolorując makietą ożywiają ją tworząc obrazy wydarzeń ważnych w historii Zamościa takich jak powstanie i rozwój twierdzy i miasta Zamość, toczonych pod twierdzą bitew, oblężeń i pożarów. Prezentacji obrazu towarzyszy szereg efektów specjalnych. Zastosowane przez nas nagłośnienie oraz oświetlenie efektowe pozwala na stworzenie odpowiedniego klimatu, który dopełniają odpowiednio sterowane emitery zapachu oraz dymu. O twierdzy opowiada jej współtwórca, generał Jan Chrzciciel de Grandville Malletski, którego postać wyświetla nad makietą dedykowany projektor multimedialny.
W budynku Arsenału, dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu projekcji holograficznej, zwiedzający mogą zobaczyć trójwymiarową postać ducha Andrei dell’Aqua, opowiadającego o zagadnieniach związanych z dawną bronią. Dodatkowo na parterze budynku zamontowaliśmy 4 kioski interaktywne oraz wirtualną księgę. Każde z tych stanowisk wyposażone jest we własne nagłośnienie i uruchamiane przy użyciu karty, którą goście otrzymują przed rozpoczęciem zwiedzania. Piętro budynku wyposażyliśmy w 4 stanowiska z monitorami przenośnymi służącymi do prezentacji wystaw czasowych.
W Pawilonie pod Kurtyną gości wita holograficzny obraz duchów żołnierzy. W tym budynku główną atrakcję dla zwiedzających stanowi kilkanaście stworzonych przez nas nowoczesnych stanowisk monitorowych, w tym m.in. w stanowisku będącym częścią rekonstrukcji dawnego okopu. W Pawilonie zamontowaliśmy też kilka terminali interaktywnych oraz stanowiska gier interaktywnych. Gmach wyposażyliśmy w 3 sale projekcyjne z najwyższej klasy sprzętem oraz stworzyliśmy ścianę z multiprojekcją – skorelowane ze sobą trzy projektory dające obraz o podstawie 10 metrów.
Nadzór nad systemami multimedialnymi we wszystkich obiektach zapewnia stworzony przez nas jeden zintegrowany system zarządzania ekspozycją. Pozwala on na automatyczne załączenie i wyłączenie całej ekspozycji zgodnie z harmonogramem otwarcia Muzeum, sterowanie wszystkimi urządzeniami systemu oraz oświetleniem i nagłośnieniem, zdalną zmianę treści ekspozycji czy wyświetlanie statystyk dla każdego ze stanowisk multimedialnych. Dzięki otrzymanym przy zakupie biletu kartom RFiD, zwiedzający mają możliwość uruchomienia stanowisk interaktywnych oraz wybór jednego z 4 dostępnych języków. Współpracujący z systemem zarządzania ekspozycją system kasowy pozwala m. in. na wcześniejszą rezerwację biletów online.
W obecnych czasach ekspozycje muzealne coraz częściej łączą w sobie historię z nowoczesnymi sposobami jej prezentacji. Tworzenie ich zgodnie z wytycznymi Klienta wymaga coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań audiowizualnych. Stanowi to trudne wyzwanie, któremu staramy się jak najlepiej sprostać. Przykładem naszego sukcesu jest Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu, które, także dzięki naszemu wkładowi, stało się główną atrakcją turystyczną okolicy.