2012 Kraków
Każda ekspozycja muzealna, to swego rodzaju wyzwanie. W przypadku Muzeum Armii Krajowej zadanie było tym trudniejsze, iż mierzyliśmy się z trudnym kawałkiem naszej historii. Multimedia musiały stać się integralną częścią eskpozycji stałej, wzmacniać jej przekaz, nastrój i charakter. Nasz projekt oraz wykonanie zostało jednocześnie poddane surowej ocenie wielu ludzi i środowisk.
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych.
Zgodnie z przyjętym scenariuszem historycznym, nowoczesna ekspozycja została wzbogacona środkami multimedialnymi i podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Wyróżnimy poniżej kilka, naszym zdaniem najciekawszych instalacji multimedialnych:
Integralnymi elementami ekspozycji były także inne systemy instalowane i uruchamianie przez naszych pracowników:
Systemy audiowizualne wdrożone w Muzeum Armii Krajowej wzbogacają doświadczenia zwiedzających i wspomagają ciekawe metody przekazu pożądanych treści. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających we wrześniu 2012 roku. Można tutaj nie tylko zobaczyć setki pamiątek i zdjęć, ale też dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK, czy znaleźć się w ubeckim karcerze. Wszystkie te ekscytujące eksponaty uzupełnione są o technologię, która wspiera szerszy dostęp do wiedzy i historii. Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym dla polskiego dziedzictwa kulturowego projekcie.