A + V

Wyzwanie

Konsulat Kultury, powstały przy współpracy Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Miasta Gdyni, od swojego otwarcia w 2018 roku stanowi ważny punkt na kulturalnej mapie Trójmiasta. Dzięki szerokiej gamie organizowanych wydarzeń – od przedstawień teatralnych i seansów filmowych po wykłady i spotkania ze znanymi osobami, zapewnia rozrywkę zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych. Zlokalizowany w budynku dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego, łączy w sobie historię z nowoczesnością, czerpiąc to co najlepsze z nich obu. Aspektu nowoczesności dodaje między innymi nasz system multimedialny, który pomaga w przystępny i atrakcyjny sposób zaszczepić w odwiedzających miłość do kultury.

Budynek dawnego Domu Szwedzkiego Marynarza jest obiektem historycznym, znajdującym się pod opieką konserwatora zabytków. Jego renowacja musiała przebiegać w taki sposób, aby nie zaburzyć charakteru dawnych pomieszczeń. Ważnym aspektem okazała się także wytrzymałość konstrukcji wybudowanego w roku 1936 budynku, która nie jest przystosowana do ciężaru stosowanych obecnie urządzeń. Stworzenie systemu, który spełniałby wszystkie wymagania funkcjonalne stawiane przed obiektem tego typu, uwzględniając jednocześnie warunki architektoniczne, wymagało od nas specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia.

Projekt Konsulatu Kultury wymagał kompleksowego podejścia oraz stworzenia kompletnego systemu scenicznego, obejmującego nie tylko urządzenia audiowizualne, ale także instalacje pokrewne. Sprostaliśmy temu wyzwaniu zapraszając do współpracy partnerów z takich branż jak mechanika sceniczna, adaptacja akustyczna czy oświetlenie efektowe, razem tworząc spójne, spełniające najwyższe standardy rozwiązanie.

Opis rozwiązań

Serce Konsulatu Kultury stanowi multifunkcjonalna sala, zdolna pomieścić 250 osób. W niej odbywają się wszystkie ważniejsze wydarzenia, takie jak inscenizacje teatralne, koncerty, seanse filmowe czy konferencje. Stworzona została jako przestrzeń uniwersalna i elastyczna, z łatwością konfigurowalna odpowiednio do obsługi dowolnego typu eventu.

Za wyświetlanie obrazu w sali odpowiada instalacyjny projektor laserowy Sony z krótkoogniskową optyką. Zastosowanie laserowego źródła światła znacznie zmniejsza koszty eksploatacji systemu projekcji, zapewniając jego długą i bezawaryjną pracę bez konieczności serwisowania. Elektryczny ekran o wymiarach 440×275 cm, zainstalowany w świetle sceny i dyskretnie ukryty w kasecie podczas braku aktywności systemu, zapewnia czytelny obraz nawet z końca sali, a system napinaczy dba o gładkość powierzchni projekcyjnej.

Sieć przyłączy ściennych na scenie, źródła AV na stanowisku operatora oraz system bezprzewodowej prezentacji Crestron Airmedia zapewniają elastyczność podłączania sygnału, nie ingerując jednocześnie w estetykę sali. Dodatkowym źródłem sygnału jest obrotowa kamera PTZ marki Vaddio, rejestrująca przebieg odbywających się na sali wydarzeń. Dzięki zastosowaniu urządzenia nagrywająco-streamującego firmy Extron, możliwe jest przesyłanie obrazu z kamery do innych wyświetlaczy lub zapisanie go na potrzeby postprodukcji.
Transmisja zarówno sygnałów audio i wideo w obrębie sali odbywa się przy zastosowaniu przewodu skrętkowego – odpowiednio w standardzie Crestron Digital Media i Dante. Pozwala to na przesyłanie ich na duże odległości bez strat jakości czy opóźnień.

W sali multifunkcjonalnej zastosowaliśmy system nagłośnienia koncertowego bazujący na zestawach głośnikowych marek L-Acoustics i Electro-Voice. Składa się on z urządzeń stałych oraz mobilnych, wykorzystywanych tylko w przypadku bardziej wymagających wydarzeń. Wchodząca w skład systemu konsoleta foniczna pozwala na pełną kontrolę nad parametrami dźwięku. Uzupełnieniem systemu są zestawy mikrofonów – bezprzewodowe mikrofony dla funkcji konferencyjnej oraz przewodowe mikrofony wokalowe i instrumentalne.
Jako budynek użyteczności publicznej, Konsulat Kultury musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dzięki zastosowaniu pętli indukcyjnej, system nagłośnienia jest przyjazny także osobom z ubytkami słuchu – dźwięk przekazywany jest bezpośrednio do ich aparatów słuchowych. Dzięki temu eliminowane są potencjalne zakłócenia przekazu, a parametry dźwięku dostosowane są indywidualnie do wady każdej obecnej na sali osoby.

Aby podnieść komfort akustyczny w sali, zastosowaliśmy elementy adaptacji akustycznej – płyty i panele marki Ecophon.
W sali o tak szerokim zastosowaniu nie mogło zabraknąć elementów mechaniki scenicznej. Stworzone w ramach mechaniki górnej mosty oświetleniowe umożliwiają zwieszanie elementów oświetlenia efektowego, a sztankiety dekoracyjne umożliwiają podwieszanie dekoracji, banerów reklamowych, elementów tła czy okotarowania. W ramach elementów mechaniki scenicznej dolnej zastosowane zostały mobilne podesty sceniczne, które w zależności od konfiguracji mogą stać się trybuną lub sceną.

Wszystkie systemy w sali multifunkcjonalnej zintegrowaliśmy w jednym systemie sterowania, którego interfejsami są dwa 10” bezprzewodowe panele dotykowe – dla prowadzącego wydarzenie oraz dla osoby technicznej, a także jeden panel przewodowy. Na wszystkich panelach zaimplementowaliśmy ergonomiczną aplikację graficzną z przejrzystym układem przycisków, która pozwoli na prostą, lecz pełną kontrolę nad urządzeniami AV.

Poza salą multifunkcjonalną, ważną rolę w gdyńskim Konsulacie Kultury pełni system Digital Signage, składający się z sieci wielkoformatowych monitorów Sony. Poza wyświetlaniem materiałów reklamowych i edukacyjnych, w połączeniu z systemem interkomowym tworzy on także uproszczony system podglądu akcji scenicznej dla przygotowujących się w garderobie artystów.
Rozszerzeniem systemu Digital Signage są dwa multimedialne kioski dotykowe z aplikacją pozwalającą obejrzeć trójwymiarowy model gmachu Konsulatu.

Dodatkowo w systemy AV wyposażyliśmy dwie małe sale spotkań. Zainstalowaliśmy w nich prosty system oparty o 65” monitor wielkoformatowy z możliwością wyświetlania treści przewodowo, przez przyłącze stołowe, lub bezprzewodowo. Monitory z sal mogą także wyświetlać materiały z systemu Digital Signage.

Efekt

W dzisiejszych czasach coraz częściej nowinki technologiczne stają się główną formą rozrywki, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Często jednak zapomina się, że nie muszą być one wrogiem „analogowych” form spędzania czasu, a wręcz przeciwnie – mogą być ich dopełnieniem. W Gdyńskim Konsulacie Kultury naszym zadaniem było stworzenie właśnie takiego systemu multimedialnego – innowacyjnego i funkcjonalnego, ale jednocześnie będącego jedynie tłem, bazą, która podbije walory artystyczne wydarzeń, ale ich nie przyćmi. A niepodważalnym dowodem naszego sukcesu jest zadowolenie na twarzach pracowników i licznych gości Konsulatu.