A + V

Wyzwanie

Bogata historia trzebnickiego kina „Polonia” sięga roku 1931. Od tego czasu było ono wielokrotnie modernizowane, nastąpiła też zmiana jego siedziby. Obecnie sala kinowa jest częścią Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu służącego aktywizacji społecznej zarówno najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców Trzebnicy i okolic. Swoje obecne nowoczesne wyposażenie audiowizualne sala oraz sąsiadująca z nią sala konferencyjno-bankietowa zawdzięcza wysiłkom między innymi naszej firmy.

Największym wyzwaniem, na jakie natknęliśmy się przy realizacji tego zadania, było stworzenie multifunkcjonalnej sali kinowo-widowiskowej. Poza funkcją profesjonalnego kina cyfrowego 3D, sala posłużyć miała także do przeprowadzania konferencji, wystawiania przedstawień teatralnych czy organizacji koncertów, konferencji i spotkań mieszkańców z władzami miasta. Tak wiele zastosowań pomieszczenia wymagało od nas wykorzystania przemyślanych rozwiązań technicznych.

Opis rozwiązania

W sali zamontowaliśmy w sumie trzy ekrany projekcyjne. Jeden do projekcji tylnej o podstawie 5,5 metra wykorzystywany najczęściej do organizowania konferencji. Drugi, elektrycznie rozwijany kinowy o podstawie 10 metrów z perforacją. Szukając mądrych oszczędności, jako trzeci ekran (do projekcji horyzontalnej) wykorzystaliśmy będący na wcześniejszym wyposażeniu sali 10-metrowy elektrycznie rozwijany ekran projekcyjny. Panoramiczna projekcja horyzontalna służy dziś jako element scenografii do przedstawień teatralnych. Za zarządzanie i dystrybucję obrazu odpowiada matryca Crestron DigitalMedia.
Ponieważ w sali poza projekcjami kinowymi i prezentacjami, odbywać się miały koncerty oraz przedstawienia teatralne, ważną składową systemu było odpowiednie oświetlenie estradowe. Poza typowym dla sal projekcyjnych oświetleniem strefowym, zastosowaliśmy system oświetlenia scenicznego, w tym ledowych reflektorów teatralnych, reflektorów prowadzących, RGBW i PAR. System uzupełniają listwy ledowe, źródła stroboskopowe, maszyna do dymu oraz sześć profesjonalnych reflektorów na ruchomych głowicach, które pozwalają na elastyczne modelowanie sceny światłem. Źródła oświetlenia efektowego umieszczono na ruchomych elementach mechaniki scenicznej, co pozwala na opuszczenie ich w dół sceny i swobodny dostęp do urządzeń. Zapewniliśmy też oczywiście odpowiednie sterowanie dla systemu.
Kolejnym naszym wyzwaniem było zaprojektowanie i uruchomienie systemu nagłośnienia. Ze względu na specyfikę sali zdecydowaliśmy się przewidzieć niezależny system nagłośnienia kinowego. Cyfrowej projekcji, w pełni kompatybilnej ze standardem DCI, towarzyszy wysokiej jakości nagłośnienie, które z zapasem spełnia dzisiejsze wymagania formatów Dolby i DTS w zakresie dużej dynamiki dźwięku. W zakresie nagłośnienia estradowo-konferencyjnego zdecydowaliśmy się na wybór urządzeń głośnikowych firmy Community oraz wzmacniaczy mocy i procesora głośnikowego firmy Dynacord. Transmisja dźwięku pomiędzy stageboxem na scenie a cyfrową konsoletą Yamaha w pomieszczeniu technicznym odbywa się w cyfrowym standardzie Dante, oferującym najwyższą jakość audio i elastyczność konfiguracji.
Sterowanie całym systemem audiowizualnym odbywa się z nowocześnie wyposażonego pomieszczenia technicznego znajdującego się na tyłach sali wielofunkcyjnej. Intuicyjne w obsłudze panele dotykowe umożliwiają kontrolę służbom technicznym nad wszystkimi elementami systemu, m. in. oświetleniem, kotarą sceniczną czy projekcją, oferując tym samym możliwość wywoływania gotowych scen prekonfigurowanych na potrzeby określonych wydarzeń. Do obsługi największych widowisk na sali służą konsoleta Yamaha i sterownik DMX z monitorem.

Mimo wysokiego stopnia skomplikowania systemu, jego obsługa wyjątkowo prosta. Znajomość czytelnej, graficznej aplikacji wystarczy, by móc kontrolować wszystkie urządzenia z poziomu jednego panelu dotykowego.
Leszek Borsuk, obsługa techniczna

Ostatnim elementem naszego projektu była przestrzeń konferencyjna sąsiadująca z salą kinową. Wyposażyliśmy ją w dwa wysokiej jakości zestawy projekcyjne składające się ekranu i projektora, nagłośnienie oraz sterowanie oświetleniem. To proste rozwiązanie idealnie sprawdziło się w niewielkiej przestrzeni, spełniając jednocześnie wszystkie wymagania klienta.

Efekt

Trzebnica jest gminą stawiającą na rozwój i innowacyjne projekty. Nowoczesna sala widowiskowa podnosi atrakcyjność miasta w oczach jego mieszkańców i gości. Zastosowane w niej systemy AV pozwalają nie tylko na projekcje w standardzie niczym nie odbiegającym od dużych kin 3D, ale także umożliwiają wystawianie spektakli teatralnych oraz organizowanie koncertów, co wpływa na kulturalną aktywizację miejscowej ludności. Projektowanie takich multifunkcjonalnych przestrzeni stanowi wyzwanie, do którego nasza firma zawsze podchodzi z pełnym profesjonalizmem  i wielką przyjemnością.

Ogromne zapotrzebowanie naszego miasta na nowoczesną salę kinowo-widowiskową najlepiej przejawia się poprzez niesłabnące zainteresowanie, jakim się ona cieszy. Z inwestycji korzyści czerpie nie tylko miasto, także mieszkańcy są niezmiernie zadowoleni z posiadania nowego, wygodnego miejsca spotkań kulturalnych tak blisko ich domów.
Marek Długozima, Burmistrz Gminy Trzebnica