A + V

Wyzwanie

Hala Stulecia dla Wrocławia jest tym samym czym wieża Eiffla dla Paryża. Jest obiektem rozpoznawalnym w Polsce i Europie, obiektem nierozerwalnie związanym z historią Wrocławia, miejscem specjalnym dla  jego mieszkańców. Budowanie wystawy w Centrum Poznawczym Hali Stulecia było nie lada wyzwaniem.

Opis Systemu

Pozwolimy sobie zacytować stronę internetową Centrum, która opisuje całe przedsięwzięcie:

„Ta niezwykła edukacyjna przestrzeń przedstawia zwiedzającym historię Hali Stulecia, genezę jej powstania i przemian na przestrzeni lat, wprowa­dzając jednocześnie w świat architektonicznych projektów jutra.

Dotykowe ekrany i mapy, interaktywna podłoga, makiety budowli, ponad 600 zdjęć i różnorodnych wizualizacji, interaktywne gry i zabawy nie tylko dla najmłodszych, to wszystko prezentowane jest w klimatycznie zaaranżo­wanych wnętrzach, przy użyciu najwyższej jakości sprzętu audiowizualnego.

Celem Centrum Poznawczego jest przybliżenie zwiedza­jącym obiektu klasy UNESCO jakim jest Hala Stulecia, oraz przyległych do niej malowniczych Terenów Wystawowych. Założeniem wystawy jest również stworzenie przestrzeni przyjaznej dla nowych modeli edukacji, otwierających na twórcze, samodzielne myślenie i uważne obserwowanie najbliższego otoczenia.

Centrum Poznawcze to miejsce przeznaczone nie tylko do odwiedzania w charakterze stałej ekspozycji, prezentującej w atrakcyjny, interaktywny sposób fragment historii Wrocła­wia. To również miejsce, które można twórczo wykorzystywać w różnych edukacyjnych projektach poświęconych historii oraz architekturze, jak i interdyscyplinarnemu myśleniu o zmieniającej się wciąż codzienności.

Wystawa wzbogacona jest o Galerię i system ekranów w kuluarach Hali Stulecia, które otaczają płytę główną. Kulminacyjnym punktem zwiedzania jest wyjątkowe widowisko światła i dźwięku, wykonane techniką videomappingu. Pokaz zatytułowany „O(Omicron)” wyświetlany jest pod kopułą Hali Stulecia, która stanowi fenomen tego obiektu w skali Europy.

Koncepcja Centrum zakłada dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza osób niewidomych, dla których dostępne są księgi oraz czytnik Braille’a jak i audio-przewodniki”.

Więcej informacji: http://www.centrumpoznawcze.pl

Efekt

Po wielu latach Hala Stulecia, będąca obiektem klasy UNESCO, doczekała się kompleksowej renowacji. Zmianie uległo także jej najbliższe otoczenie. Jest to miejsce masowo odwiedzane przez mieszkańców Wrocławia oraz turystów. Teraz będą mogli dowiedzieć się więcej o tym miejscu i połączyć przyjemne z pożytecznym