A + V

Wyzwanie

Kosmos od wieków wciąż budzi ogromne zainteresowanie wśród ludzi. Nawet dziś, mimo że rozwój technologii pozwolił nam na odkrycie wielu jego tajemnic, mnogość spraw z nim związanych nadal pozostaje dla nas niewiadomą. Celem Planetarium EC1 w Łodzi, najnowocześniejszego tego typu obiektu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, jest przekazanie dostępnej nam wiedzy na temat Wszechświata w jak najbardziej atrakcyjnej i przystępnej formie. Jednak w naszym Planetarium nie tylko można zobaczyć kosmos ale również pokazy z innych niż astronomia dziedzina nauki. Można w nim również obejrzeć filmy popularnonaukowe, muzyczne takie jak „The Wall” zespołu Pink Floyd, a nawet uczestniczyć w granych przez prawdziwych muzyków koncertach „na żywo” pośród pięknej scenerii wyświetlanych nad naszymi głowami planet, gwiazd i galaktyk.
Nasza firma, jako generalny wykonawca projektu, podjęła się dostarczenia nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiły osiągnięcie tego zamierzenia.

Opis rozwiązania

Wyzwaniem, przed którym stanęliśmy podejmując się zaprojektowania i realizacji projektu Planetarium i Kina 3D zlokalizowanych na terenie Centrum Nauki EC1 w Łodzi było wyposażenie kopuły Planetarium w ekran o średnicy 14 m oraz kopuły Kina 3D w ekran o średnicy 9,5 m. Zakres naszych działań obejmował prace projektowe, budowlane, adaptację akustyczną, aranżację i wyposażenie wnętrz, system oświetlenia, system wentylacji, system projekcyjny, planetarny i nagłośnienia efektowego oraz system centralnego sterowania.

W obu obiektach zastosowaliśmy system projekcji typu fulldome. Sześć zawieszonych przy krawędziach sferycznego ekranu i zsynchronizowanych ze sobą projektorów Sony VPLL-Z1024PK umożliwiło wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 8K dla Planetarium, natomiast sześć projektorów Barco F50 umożliwiło wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K dla Kina 3D. Rozwiązania te pozwoliły na uzyskanie efektu pełnego zanurzenia widza w projekcji, potęgując płynące z niej wrażenia. W pomieszczeniu Kina 3D zastosowaliśmy dodatkowo projekcję stereoskopową 3D, zaś w kopule Planetarium umożliwiliśmy łatwe rozszerzenie systemu o projekcję 3D.
Stworzyliśmy system nagłośnienia efektowego składający się z 6 oddzielnych kanałów. Gwarantuje on równomierne pokrycie widowni dźwiękiem o tym samym natężeniu i barwie, oraz odpowiednią zrozumiałość mowy lektora. Odwiedzającym udostępnione zostały dodatkowo bezprzewodowe zestawy słuchawkowe pozwalające na odbiór innych wersji językowych prezentacji. Obsługa Planetarium dysponuje dwoma zestawami mikrofonów bezprzewodowych.
Aby zapewnić odwiedzającym jak największy komfort odbioru projekcji, Planetarium wyposażone zostało w wygodne fotele z odchylanymi oparciami, których układ dostosowany został do kształtu widowni. Dodatkowo fotele wyposażone zostały w dyskretne lampki, wykorzystywane w czasie sympozjów. W Kinie 3D zainstalowane zostały miękkie kanapy dostosowane wielkością dla dzieci i młodzieży.
Sterowanie projekcją oraz nagłośnieniem umożliwia system Digistar oraz zastosowany system sterowania firmy Crestron. Obsługa odbywa się ze stanowisk sterowania zbudowanych w futurystycznym stylu w obrębie obu sal. Stanowiska te zaopatrzone zostały w panele sterujące, monitory oraz konsoletę audio. W ramach projektu, Planetarium oraz Kino 3D wyposażone zostały w zbiór gotowych pokazów oraz dedykowane oprogramowanie umożliwiające produkcję własnych programów i pokazów. Dodatkowo sterowanie pokazem umożliwione zostało za pomocą bezprzewodowych paneli dotykowych, których intuicyjny interfejs pozwala na wprowadzenie wszystkich wymaganych w danej sytuacji ustawień.
Oświetlenie ogólne w obu salach wykonane zostało w system DALI. Poprzez magistralę DMX sterowane jest oświetlenie typu covelights, świecące na ekran, zrealizowane w oparciu o lampy LED RGB oraz oświetlenie stopni widowni i stanowiska obsługi technicznej.

Z uwagi na krytyczną kwestię utrzymania właściwej temperatury w pomieszczeniu technicznym przez specjalistyczne klimatyzatory, zastosowano w nim monitoring temperatury i w przypadku niekorzystnych warunków wywołuje cichy alarm na panelu dotykowym.

Efekt

Zaprojektowanie oraz wykonanie Planetarium i Kina 3D w EC1 Łódź stanowiło trudne wyzwanie, dające jednak wiele satysfakcji. Nadzór nad tak dużym przedsięwzięciem był dla nas zaszczytem, ale też szansą, którą postaraliśmy się w pełni wykorzystać. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pracy, uda się zarazić pasją do odkrywania kosmosu wiele pokoleń.