A + V

Wyzwanie

Badania socjologiczne i marketingowe od wielu lat potwierdzają, że praca jest dla młodych ludzi niezwykle ważną częścią życia. Coraz częściej ma dla nich znaczenie nie tylko jej zakres czy wynagrodzenie jakie za nią otrzymują, ale także przestrzeń, w której spędzają znaczną ilość godzin w ciągu dnia. Nowoczesne firmy starają się wyjść naprzeciw pracownikom, tworząc w swoich siedzibach zarówno tradycyjne miejsca pracy z biurkami i salami konferencyjnymi, jak i mniej formalne sale spotkań, chillout roomy, game roomy czy kąciki kawowe. Korzyści z zastosowania takich rozwiązań jest wiele: pracownicy odczuwają większą satysfakcję z pracy, uzyskują lepsze efekty i szybciej osiągają wyznaczone cele, utrwala się ich przywiązanie do firmy, ale także rosną zyski przedsiębiorstw. Przykładem firmy, która na co dzień dba nie tylko o work-life balance, ale także zapewnia pracownikom elastyczne miejsce pracy jest CBRE – największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. Jedną z nowoczesnych przestrzeni na całym świecie, w których zaadoptowali koncepcję elastycznego biura jest warszawska siedziba firmy, w której mieliśmy okazję wykonać system audio video zarówno części konferencyjnych, jak i socjalnych.

Opis rozwiązania

Prace dla CBRE objęły 6 pięter budynku Artico w Warszawie, na których przewidziano tradycyjne miejsca pracy i rozmów biznesowych, ale także przestrzeń do spotkań towarzyskich oraz rozrywki.  Lobby, będące wizytówką firmy, wyposażyliśmy w system video. 65” monitor wyświetla  telewizyjne kanały informacyjne, umilając czas gościom oczekującym na zaplanowane spotkanie. Umożliwiliśmy także sprawne i intuicyjne zarządzanie biurem z poziomu recepcji. Panel dotykowy Crestron pozwala na sprawowanie kontroli nad systemem audio dla przestrzeni socjalnych, w tym wybór playlisty i źródła dźwięku dla poszczególnych stref audio. W poruszaniu się po budynku pomaga system Digital Signage, obsługujący między innymi 22 playery, monitory dotykowe oraz aplikację kliencką, zintegrowaną z oprogramowaniem serwerowym Scala.  Stworzona specjalnie na potrzeby klienta aplikacja typu wayfinder umożliwia odnajdywanie działów firmy i sal konferencyjnych zarówno na konkretnych poziomach, jak i pomiędzy piętrami. System zapewnia również możliwość prezentacji treści informacyjnych i wizerunkowych związanych z działaniami CBRE oraz jej pracowników. Stworzone i dostosowane do potrzeb klienta oprogramowanie umożliwia edycję zawartości aplikacji wayfindingowej: zmianę sposobu prezentacji treści, nazw, kategorii i przydziału miejsc w poszczególnych strefach.

Przestrzenie biznesowe to przede wszystkim sale konferencyjne oraz towarzysząca im infrastruktura. W pomieszczeniach konferencyjnych zamontowaliśmy system video wspierany przez bezprzewodową transmisję sygnału Barco ClickShare oraz przyłącza multimedialne Extron. Niezwykle ważne było, aby miejsca dedykowane pracy w zespole dopasowywały się do rytmu pracy firmy, dlatego skupiliśmy się na możliwości wszechstronnego wykorzystania przestrzeni i dostarczeniu spersonalizowanych rozwiązań technologicznych. Dzięki opracowanej przez nas automatyce podziału sal można łączyć je w większe przestrzenie lub dzielić mobilną ścianą według aktualnych potrzeb. W zależności od logiki układu przestrzennego sal konferencyjnych, funkcjonuje wspólny lub oddzielny system audio video, kontrolowany klawiaturami sterującymi Crestron. Mniejsze sale konferencyjne zostały wyposażone w prosty system prezentacji treści, składający się z uchwytu z monitorem, okablowania oraz przyłączy stołowych Extron.

W największej Sali szkoleniowej zamontowano 49” monitor Philips oraz monitor dotykowy Cisco SparkBoard, stanowiący nowoczesną tablicę multimedialną pełniącą rolę annotatora oraz kodeka wideokonferencyjnego . Jest to inteligentne narzędzie, które stwarza możliwości pracy zespołowej, nie tylko na miejscu, ale również zdalnie. Zintegrowany z nim system audio składa się z zestawu mikrofonowego, wzmacniaczy oraz procesorów DSP. Wsparciem dla nich jest bezprzewodowa transmisja audio i video Barco ClickShare a także przyłącza multimedialne Extron. Sygnały audio oraz video transmitowane są za pomocą skrętki. Zastosowana w sali technologia umożliwia wykorzystanie pomieszczenia na potrzeby konferencyjne pozwalając jednocześnie na sprawne oraz intuicyjne prowadzenie szkoleń.

Wszystkie przestrzenie konferencyjne oraz pokoje spotkań objęte są systemem rezerwacji sal firmy Crestron, w którego skład wchodzi ponad 50 paneli dotykowych oraz infrastruktura serwerowa. Integracja oprogramowania Crestron Fusion z kalendarzem korporacyjnym pozwala zautomatyzować proces uzyskiwania i prezentacji informacji na temat dostępności poszczególnych pomieszczeń oraz umożliwia zdalną lub lokalną rezerwację przestrzeni objętych działaniem systemu.

W związku z troską firmy CBRE o pracowników oraz komfort ich pracy, w biurze znajduje się również imponująca przestrzeń socjalna. Składa się na nią obszerna część kuchenno-jadalniana, kolorowy chillout room oraz gaming room. Znajdują się w niej łącznie 22 głośniki wraz z nowoczesnym systemem audio. W ramach przerwy w pracy w social roomie można oglądnąć odcinek ulubionego serialu. Umożliwia to wysokiej jakości system video 4K z ambilight, odbierający sygnał telewizji satelitarnej. Ponadto gaming room został wyposażony w konsolę XBOX 4K oraz system video 4K z 75” monitorem ambilight, który sprosta wymaganiom najbardziej wybrednych graczy. Najwyższej jakości dźwięk zapewnia system audio 2.1 wraz z serwerem muzycznym oraz odtwarzaczem multimedialnym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wszystkie systemy można zarządzać lokalnie klawiaturą sterującą Crestron lub zdalnie z poziomu recepcji budynku.

Efekt

W dzisiejszych czasach biuro to nie tylko cztery ściany, w których wykonujemy swoją pracę. To przestrzeń, która – odpowiednio zaaranżowana – wspomaga pracowników w osiąganiu celów, stwarza okazję do spotkań biznesowych, dodaje energii do działania lub pozwala wyciszyć się w natłoku obowiązków. Przede wszystkim jednak rozwiązania w niej zastosowane muszą wspierać pracę oraz codzienne funkcjonowanie firmy, dlatego tak ważne jest wdrożenie do niego nowoczesnych i profesjonalnie dopasowanych technologii. Szeroki wachlarz usług, jakie świadczy dla swoich klientów firma CBRE oraz jej troska o pracowników wymagał od nas stworzenia biura wielozadaniowego na najwyższym poziomie.