2022 Wrocław
AmRest to międzynarodowa korporacja znana z zarządzania takimi markami jak m.in. KFC, Starbucks, Pizza Hut, Burger King. Posiada ponad 2430 restauracji w 25 krajach na całym świecie oraz zatrudnia ponad 48 000 osób. Jedna z siedzib firmy mieści się we Wrocławiu. A+V zostało wybrane do wyposażenia biura AmRest w systemy audiowizualne i wideokonferencyjne, w taki sposób aby technologia wspierała pracowników w ich codziennej pracy.
Dla tego międzynarodowego klienta istotne było zastosowanie rozwiązań zachowujących jeden standard systemów audiowizualnych w całym biurze. Ważnym aspektem było wyposażenie oparte na jednym rozwiązaniu, co sprawia, że obsługa każdej sali wygląda tak samo. Więcej na temat standaryzacji systemu AV dowiesz się tu LINK.
Dodatkowo, biuro miało być dostosowane do wymagań pracy hybrydowej, co oznacza, że w każdej sali, powyżej 4 osób, powinno znajdować się rozwiązanie umożliwiające prowadzenie wideokonferencji na platformie Microsoft Teams.
Dla klienta ważne było również zastosowanie automatyki obsługi sal, podłączenie do BMS (systemu zarządzania automatycznym sterowaniem w budynku) oraz wykorzystanie profesjonalnych urządzeń stworzonych do wielogodzinnej pracy.
We wrocławskim biurze AmRest zaplanowano takie przestrzenie jak:
Dla ułatwienia pracownikom korzystania z sal i planowania spotkań, w projekcie wyposażenia audiowizualnego przewidziano również zainstalowanie systemu rezerwacji sal.
We wszystkich salach zainstalowano przyłącza stołowe wyposażone w przewody HDMI oraz gniazda zasilania, zamykane elegancką klapką. Przewody HDMI pozwalają na podłączenie dowolnego komputera do systemu, co umożliwia prezentację treści na monitorze lub rozwijanym ekranie (za pomocą projektora). Ważne było zadbanie o stuprocentową kompatybilność przyłączy ze wszystkimi modelami laptopów. Z naszego doświadczenia wynika, że wejście HDMI jest najczęściej spotykane w komputerach przenośnych. Gniazdo elektryczne pozwala na podłączenie laptopa do zasilania na stole, co jest o wiele wygodniejsze niż sięganie w tym celu do przyłączy podłogowych lub gniazd w ścianach. Kiedy przyłącze nie jest w danym momencie używane, można je zakryć klapką, co nadaje estetyczny i czysty wygląd stołu. Dodatkowo, aby zadbać o uporządkowanie okablowania znajdującego się pomiędzy przyłączem a floorboxem, zastosowano materiałową maskownicę na przewody.
Małe sale przeznaczone zostały do spotkań maksymalnie 4 osób i zaprojektowane zostały w standardzie OFFLINE, który zawiera podstawowe wyposażenie AV umożliwiające prezentacje treści multimedialnych z komputera przenośnego na monitorze. Obraz z komputera na monitor LG, LCD o rozdzielczości 4K i przekątnej 55” przesyłany jest po podłączeniu do laptopa kabla HDMI znajdującego się w przyłączu. Nagłośnienie realizowane jest poprzez głośniki monitora.
Średnie sale przeznaczone są do spotkań większych grup – sale zdolne są pomieścić do 6, 8 oraz 10 osób.
W średnich salach wdrożono autorski system automatyzacji sal. Po wejściu użytkownika do pomieszczenia wystarczy, że dotknie on dowolne miejsce na panelu dotykowym, a cały system zostaje wzbudzony i jest gotowy do działania: włącza się monitor wyświetlający aktualną godzinę, zostaje uruchomiony system do wideokonferencji oraz (dzięki podłączeniu z BMS) oświetlenie. Po zakończeniu spotkania, po 5 minutach braku aktywności, urządzenia przechodzą w tryb wyciszenia Stand-by, co powoduje automatyczne wyłączenie systemu w sali. Zapewnienie funkcjonalności automatycznego włączania/wyłączania systemu jest możliwe dzięki dedykowanej, personalizowanej konfiguracji Crestron Flex stworzonej przez programistów A+V.
Pokoje spotkań przygotowane są w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie wideokonferencji. Zaprojektowano je w standardzie ONLINE, co oznacza, że do rozpoczęcia wideospotkania nie jest potrzebny komputer użytkownika, a spotkanie rozpoczyna się poprzez naciśnięcie jednego przycisku na panelu dotykowym znajdującym się na stole. Pokoje spotkań zostały wyposażone w zestawy wideokonferencyjne Crestron Flex obsługujące natywnie aplikacje Microsoft Teams. W skład kompletu wchodzą:
W salach zastosowano profesjonalne monitory LG, przystosowane do wielogodzinnej pracy, których rozmiar został dobrany do wielkości sali:
We wrocławskim biurze AmRest zaprojektowano też sale dzielone. Każda z nich składa się z dwóch mniejszych pokoi spotkań. Ta elastyczna przestrzeń może być wykorzystywana jako jedno duże pomieszczenie lub dwie niezależne partycje. W jednej partycji na uchwycie sufitowym zainstalowano monitor LG 65″, natomiast drugą wyposażono w projektor Sony, który rzuca obraz na elektrycznie rozwijany ekran o przekątnej 123”. Każda z części, wyposażona została w zestaw wideokonferencyjny Crestron Flex (panel 10” i soundbar) obsługujący natywnie aplikację Microsoft Teams. Dodatkowo, zadbaliśmy o nagłośnienie – w pomieszczeniu zainstalowano cztery głośniki Crestron, które służą jako nagłośnienie w scenariuszu połączenia sal. Salę wyposażono także w mikrofon bezprzewodowy, doręczny, firmy Sennheiser.
Obydwie partycje zostały wyposażone w centralny system sterowania. Interfejsem użytkownika pozwalającym na zarządzanie systemami AV będą panele z zestawu do wideokonferencji Crestron Flex. Za ich pomocą użytkownik może zarządzać połączeniami wideokonferencyjnymi, w intuicyjny sposób kontrolować oświetlenie (dzięki integracji z systemem BMS) oraz funkcje systemu AV takie jak m.in.:
System audiowizualny w tym pomieszczeniu jest zautomatyzowany – tak jak w przypadku poprzednich sal, autorską integracją z urządzeniami Crestron Flex. System jest wybudzany poprzez dotknięcie panelu dotykowego, a wygaszany zostaje automatycznie po przejściu urządzeń w tryb Stand-by.
Przełączanie z trybu użytkowania dwóch osobnych sal, na tryb jednej połączonej przestrzeni, jest bardzo intuicyjne i odbywa się z poziomu panelu dotykowego, będącego częścią zestawu Crestron Flex. Dzięki takiej funkcjonalności, można w łatwy sposób zarządzać sposobem wykorzystana sali, bez konieczności każdorazowego, ręcznego konfigurowania ustawień przestrzeni przez osobę techniczną.
Strefę jadalni zaprojektowano jako przestrzeń wielofunkcyjną. To nie tylko miejsce do wspólnego spożywania posiłków i odpoczynku, ale także przestrzeń do organizacji spotkań całej firmy tzw. TownHall. Wydarzenia te i umożliwienie ich transmisji on-line są szczególnie istotne w dobie pracy hybrydowej. Zarządzanie tą strefą odbywa się z poziomu klawiatury ściennej. Daje to możliwość szybkiego sterowania głośnością, oświetleniem oraz włączenie/wyłączenie projekcji. Do obsługi przestrzeni nie jest konieczne zaangażowanie działu technicznego. Obraz wyświetlany jest na rozwijanym ekranie 123” za pomocą projektora Sony z laserowym źródłem światła. Jako źródło obrazu może służyć dowolne urządzenie użytkownika podłączone do przyłącza HDMI w przyłączu podłogowym. Nagłośnienie realizowane jest z wykorzystaniem mobilnego zestawu głośnikowego JBL. Dbając o wysoką jakość dźwięku mowy, wielofunkcyjną jadalnię wyposażyliśmy również w mikrofon bezprzewodowy Sennheiser.
Sala zarządu to pomieszczenie do organizacji spotkań na najwyższym szczeblu. Została ona wyposażona w zestaw do wideokonferencji w standardzie ONLINE (tak jak w pozostałe sale spotkań) z automatyzacją włączania/wyłączania systemu. Obraz wyświetlany jest na monitorze o przekątnej 85”, a ze względu na charakterystykę sali (jest ona długa i wąska) zainstalowano dodatkowo dwa monitory podglądowe 55”, zawieszone na uchwytach sufitowych w połowie długości sali. Dzięki temu każdy z uczestników spotkania dobrze widzi kontent udostępniany przez prowadzącego spotkanie. Za nagłośnienie mowy podczas połączeń konferencyjnych odpowiada matryca mikrofonowa Sennheiser zainstalowana w suficie. Jest to zestaw 8 inteligentnych mikrofonów z funkcją lokalizacji i aktywnego śledzenia mówcy – każdy z uczestników spotkania jest dobrze słyszalny, niezależenie od tego w którym miejscu przy stole siedzi. W Sali zarządu zastosowano kamerę Polycom Eagle Eye Director 2, która realizuje funkcję aktywnego śledzenia mówcy – „podąża” za osobą, która aktualnie się wypowiada. Działa ona również jako mini realizator wideo umożliwiając transmisję obrazu z dwóch kamer, samodzielnie dostosowując obraz do przebiegu spotkania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w większych salach, kiedy użytkownik oczekuje dobrej jakości obrazu uczestnika, który znajduje się dalej od kamery.
Wszystkie sale konferencyjne w biurze AmRest połączone są z systemem rezerwacji sal. Przy wejściu do każdej z nich znajduje się panel dotykowy 7”marki Crestron na którym wyświetlane są informacje:
Technologia systemu rezerwacji sal Crestron Room Scheduling pozwala na integrację z najpopularniejszymi serwerami kalendarzy: Microsoft Exchange, Microsoft Office 365, Google Calendar, G Suite. System pozwala na rezerwację sal z poziomu komputera osobistego lub bezpośrednio z panelu dotykowego.
W biurze uruchomiono usługę Crestron Fusion. Nadzoruje ona pracę systemu rezerwacji sal oraz monitoruje i zarządza urządzeniami AV zmieniając je w wydajny system audiowizualny. Przygotowane przez nas oprogramowanie umożliwia sterowanie rezerwacją sal, informuje o usterkach systemu, umożliwia zdalne rozwiązywanie problemów, zbiera dane oraz generuje raporty. Zespół IT otrzymuje również ostrzeżenia umożliwiające zapobieganie niektórym usterkom. System Crestron Fusion zbiera dane o wykorzystaniu pomieszczeń (m.in. częstotliwość rezerwacji, czas i długość ich użycia) oraz informacje o wykorzystaniu urządzeń (m.in. częstotliwość użycia systemu AV podczas spotkań). Dodatkowo, system rezerwacji sal zintegrowany z usługą Crestron Fusion, umożliwia wyświetlanie na monitorze w recepcji aktualnych informacji o zajętości każdej z sal oraz planowanych w nich spotkaniach.
Klient zdecydował się na skorzystanie z usługi Crestron XiO Cloud, która umożliwia nam całodobowe monitorowanie oraz serwisowanie urządzeń marki Crestron, w trybie ciągłym. Korzyścią dla klienta jest skrócenie czasu reakcji serwisowej oraz możliwość przeprowadzenia dużej części serwisów zdalnie, bez konieczności umawiania inżyniera serwisu w siedzibie firmy – te elementy przekładają się na większą efektywność systemu audiowizualnego oraz mniejszą ilość awarii, które mogłyby uniemożliwić pracownikom korzystanie z sal spotkań.
Spotkania zdalne i praca hybrydowa w dzisiejszych czasach stały się normą. Nowoczesne biuro musi zapewniać możliwość organizowania wideokonferencji zachowując wysoką jakość dźwięku i obrazu. Biuro AmRest we Wrocławiu jest wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania audiowizualne, pozwalające pracownikom na hybrydowe spotkania z klientami oraz kolaborację z podwykonawcami i współpracownikami z całego świata. Wprowadzenie jednego standardu AV w całym biurze zagwarantowało łatwą obsługę i niską awaryjność systemu, co pozytywnie wpływa na satysfakcję i komfort pracy zatrudnionych. Nasz projekt i wdrożenie we wrocławskim biurze AmRest to świetny przykład nowoczesnego „workplace” wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom użytkowników oraz kadry zarządzającej firmą.