A + V

Wyzwanie

Koncepcja, projekt, zakup sprzętu, wykonanie – idealna kolejność wykonania każdego systemu audiowizualnego. A jeśli zmienimy tę kolejność?

Akademii Muzycznej w Łodzi udało się pozyskać środki na wybudowanie nowoczesnej sali koncertowej. Gdy ruszyła budowa, na bazie zaakceptowanego projektu, znalazły się kolejne środki na wyposażenie z najwyżej półki. Nad doborem sprzętu audio czuwał mentor wielu akustyków, Pan Krzysztof Sztekmiler. Pozostało wkomponować zestaw profesjonalnych urządzeń w aktualny projekt, który był już w zaawansowanym stadium wykonania.

Opis systemu

Realizacja rozpoczęła się od dostarczenia wysokiej jakości nagłośnienia estradowego firmy Tannoy, składowych systemu Digital Signage, a także urządzeń systemu audiowizualnego, jak projektor wysokiej jasności czy ekran o podstawie 10m.

Na etapie projektowym okazało się, że niezbędne będzie wykonanie dodatkowej instalacji projekcyjnej, dedykowanej do konferencji, składającej się z kolejnego projektora i ekranu. Niewątpliwym utrudnieniem był fakt, że budowa już trwała, zatem niezbędne było działanie pod presją czasu.

W skład wszystkich zintegrowanych systemów wchodziły:

  • System projekcji wielkoformatowej.
  • Zarządzanie i dystrybucja sygnału AV.
  • System transmisji internetowych.
  • Nagłośnienie estradowe.
  • System sterowania centralnego wraz z integracją oświetlenia dziennego oraz estradowego.

Całość instalacji umożliwia przesyłanie sygnału audio i wideo pomiędzy salą koncertową, reżyserką i studiem montażowym w dowolnej konfiguracji. Multimedialne prezentacje realizowane są  w oparciu o nowoczesny system kamer, ekrany i wysokiej klasy rzutniki, umożliwiające projekcje filmów w jakości Full HD, porównywalnej z prezentacjami kinowymi.

Zaawansowane rozwiązania technologiczne w zakresie nagłośnienia oraz instalacji teleinformatycznych i elektroakustycznych dają nieograniczone możliwości realizacji koncertów, spektakli, nagrań oraz transmisji do na żywo. System umożliwia nagłośnienie sali przy równoczesnej niezależnej realizacji transmisji live, rejestracji 48-śladowej oraz wyświetlanie na ekranach bieżących realizacji ze zdalnie sterowanych kamer FullHD.

Uzupełnieniem systemu sali koncertowej, jest rozbudowany system informacji wizualnej Digital Signage, umożliwiający prezentowanie treści statycznych i dynamicznych (w tym również relacji live) na profesjonalnych monitorach rozmieszczonych na terenie całego budynku.

Efekt

Otwarcie Sali koncertowej miało miejsce 4 października 2013r. Rangę wydarzenia podniósł honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz koncert inauguracyjny pod batutą Maestro Jerzego Semkowa. Publiczność nie mogła wyjść z podziwu nad nowoczesnością sali tak bardzo, że natychmiast zapełnił się grafik jej rezerwacji aż do połowy 2014 roku.