A + V

Zielone systemy audiowizualne – ekologia i zrównoważony rozwój w Twojej przestrzeni biurowej

2022 | czerwiec

Zielone systemy audiowizualne – ekologia i zrównoważony rozwój w Twojej przestrzeni biurowej

Współczesne społeczeństwo jest coraz bardziej zaniepokojone zmianami klimatu, które dokonują się na naszych oczach. Wzrost świadomości i zainteresowanie tematami związanymi z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem wpływa na codzienne wybory ludzi. Nie można zignorować tego zagadnienia i branża AV powinna podążać za trendami ograniczania negatywnego wpływu technologii na środowisko naturalne.

Przy wyborze integratora AV warto zwrócić uwagę na to czy poprowadzi on proces projektowania i wdrożenia systemów audiowizualnych mając na uwadze zrównoważony rozwój oraz czy jest w stanie zaproponować rozwiązania audiowizualne wspierające priorytety ESG i CSR klienta. Dołączając do projektu na jego wczesnym etapie, integrator jest w stanie zaplanować rozwiązania, które zminimalizują negatywny wpływ technologii i systemów AV na środowisko.

Zasilanie urządzeń AV

Ograniczenie zużycia baterii i zasilaczy jest bardzo ważnym zagadnieniem poruszanym w kontekście ochrony środowiska. Zaangażowanie integratora AV na wczesnym etapie prac projektowych, umożliwi współpracę z projektantami pozostałych instalacji w budynku, dla zaplanowania zasilania w najbardziej efektywny sposób, oraz ograniczenia ilości wykorzystanych baterii i zasilaczy np. stosując technologię PoE (Power over Ethernet).

Ograniczenie zużycia poboru energii elektrycznej to cel nie tylko ekologiczny, ale również finansowy – tak ważny w działalności każdego biznesu. Istnieją metody ograniczenia jej zużycia i dzięki odpowiedniemu projektowi AV, możliwe jest sprostanie temu wyzwaniu. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie czujników obecności w salach konferencyjnych – automatyka sal spotkań. Po wyjściu uczestników z sali, światło i urządzenia AV automatycznie się wyłączają, co zapobiega niepotrzebnemu poborowi prądu, kiedy przestrzeń nie jest używana. Dodatkowe wdrożenie automatyki i zdalnego zarządzania systemem, pozwala na odcięcie prądu od wszystkich urządzeń AV i lamp o wybranej godzinie lub po zakończeniu pracy. Firma ma pewność, że popołudniami, podczas weekendów czy świąt, prąd nie jest niepotrzebnie zużywany, co wspiera postulaty ESG i CSR oraz wpłynie na obniżenie kosztów za energię elektryczną.

Czujniki obecności wykorzystane w automatyce sali spotkań mogą również wspierać funkcję regulacji temperatury powietrza w sali, w zależności od ilości przebywających w niej osób – wpływa to nie tylko na obniżenie zużycia energii, ale również na dobre samopoczucie i wrażenia uczestników spotkania.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI)

Rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) mogą oferować wspaniałe funkcje w integracji z infrastrukturą budynku, co również będzie miało pozytywny wpływ na bilans energetyczny biura czy budynku. Przy wykorzystaniu czujników wykrywających wysokie stężenie dwutlenku węgla, system zintegrowany z wentylacją może automatycznie włączyć klimatyzację w danym pomieszczeniu, umożliwiając wietrzenie, dostosować poziom nawiewu, a nawet otworzyć okna w danej części biura. Jest to świetna funkcja bezdotykowa zwiększająca pozytywne wrażenia pracowników, jak również wspierająca ekologiczne priorytety i procedury BHP.

Kolejnym rozwiązaniem AI zintegrowanym z systemem budynku są czujniki światła – w momencie wykrycia światła dziennego w przestrzeni biurowej lub na danej ścianie, system aktywuje rolety okienne, aby polepszyć widoczność prezentacji w sali konferencyjnej.

Wybór producentów dbających o ekologię

Bardzo ważnym aspektem podczas projektowania biurowych systemów audiowizualnych, jest także wybór urządzeń stworzonych przez producentów, dla których priorytetem jest zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju w procesie produkcji. Istnieje wiele certyfikatów, które potwierdzają odpowiedzialne podejście do ekologii takie jak ENERGY STAR©, EEC, RoHS, REACH, WEEE, ISO 14 001. Przed wyborem urządzeń danego producenta można sprawdzić również jego procedurę zarządzania odpadami elektrycznymi.

Wideokonferencja i standaryzacja systemów AV

Standaryzacja systemów audiowizualnych w biurze również wpływa pozytywnie na nasze strategiczne działania w kontekście zrównoważonego rozwoju i ESG. Posiadanie jednego standardu systemów audiowizualnych w biurze, umożliwia strategiczne planowanie zakupów urządzeń i części zamiennych. Oznacza to, że zamówienie zostaje złożone u mniejszej ilości dostawców, jest lepiej zaplanowane, wymaga mniej opcji transportu i nie ma ryzyka zakupu części które nie zostaną wykorzystane w realizacji. Dzięki temu ograniczona zostaje ilość przewozów oraz materiałów potrzebnych do zapakowania i przesyłki wybranych produktów.

Warto podkreślić rolę systemów wideokonferencyjnych w polityce zrównoważonego rozwoju każdej organizacji i ich pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Organizowanie spotkań zdalnych zmniejsza ilość podróży służbowych – wybierając spotkanie wideokonferencyjne ograniczamy zużycie surowców naturalnych, nasz ślad węglowy i negatywny wpływ na zanieczyszczenie powietrza.

 

Integrator AV pomoże Ci w stworzeniu takiej infrastruktury audiowizualnej, która będzie miała jak najmniej negatywnego wpływu na środowisko, a zwiększy wydajność Twojego biura oraz polepszy bilans ekologiczny biura lub budynku. Przed wyborem partnera upewnij się, że tak jak Ty, ma on na względzie ekologię i zrównoważony rozwój.

Eksperci A+V projektując systemy audiowizualne wybierają rozwiązania, które są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju i ekologią. Jeżeli chcesz, aby system audio-wideo w Twojej organizacji był jak najbardziej ekologiczny, skontaktuj się z nami.