A + V

Najważniejsze trendy AV na 2023 rok

2023 | marzec

Najważniejsze trendy AV na 2023 rok

O trendach w AV ciężko mówić w oderwaniu od tego, co dzieje się obecnie w całej branży nowych technologii. Fakt, że sztuczna inteligencja coraz silniej zaznacza swoją pozycję w niemal każdej sferze naszego życia czy konieczność adaptacji do zupełnie nowej, hybrydowej rzeczywistości to aspekty, które kształtują przyszłość AV. W dzisiejszym artykule skupimy się na najważniejszych trendach AV na 2023 rok, których prognozy opieramy na raportach, publikacjach branżowych, własnych testach urządzeń, a także na wnioskach z tegorocznych targów ISE.

Trendy technologiczne – więcej niż technologia

Trendy to coś dużo więcej niż poszczególne rozwiązania technologiczne. To konkretne kierunki i tendencje, które będą objawiały się w zachowaniach ludzkich, interakcjach na linii człowiek-technologia, a także zmianach na rynku pracy czy podejściu do poszczególnych zjawisk. Cała ewolucja świata IT odnosi się do trzech podstawowych obszarów: interakcji, informacji i obliczeń. Zmiany w świecie IT mają też swoje odzwierciedlenie w biznesie. Znaczący wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa, zaufania do danych czy konieczność ciągłego dostosowywania rozwiązań do potrzeb użytkowników potwierdzają, że to właśnie biznes jest motorem napędowym technologii, a nie odwrotnie.

Nowy wymiar interakcji

2023 rok z pewnością przynosi zmiany w naszym podejściu do interakcji. Będziemy dążyć do tego, aby interakcje ludzi i technologii były kompleksowe i zaawansowane, a jednocześnie dostarczały najwyższy poziom „user experience”. Naszym głównym zadaniem jest to, aby jak najlepiej wykorzystywać potencjał technologiczny – przy prostej i intuicyjnej obsłudze urządzeń. W branży AV oznacza to konieczność wejścia na wyższy poziom dostosowania multimediów do nowej rzeczywistości. Na ISE mogliśmy obserwować ekrany i monitory wyposażone w jeszcze większą liczbę funkcjonalności, umożliwiające prostą i intuicyjną obsługę. Pojawia się też coraz więcej producentów transparentnych ekranów ledowych i monitorów, co wskazuje na to, że rynek szybko reaguje na rosnące potrzeby użytkowników.

W hybrydowych miejscach pracy, placówkach instytucji publicznych, a także na uczelniach i w szkołach będziemy dążyć do tego, aby nasze interakcje były jak najbardziej naturalne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zwiększać nasze kompetencje cyfrowe, wpływać pozytywnie na naszą produktywność, a także sprzyjać integracji. Na naturalność naszych kontaktów z pewnością wpłyną możliwości związane ze śledzeniem uczestników spotkania (kamera podążająca za ich ruchem po sali), a także coraz lepsza jakość obrazu i dźwięku. Organizatorzy spotkań, wykładów i lekcji mogą uruchamiać je za pomocą jednego kliknięcia, co pozwoli im w pełni skoncentrować uwagę na uczestnikach. AI wzniesie na zupełnie nowy poziom możliwości związane z rozpoznawaniem mowy i obrazów. Dzięki temu urządzenia będą w stanie lepiej rozumieć nasze potrzeby i dostosowywać się do nich, co z kolei wpłynie na jeszcze wyższy komfort ich użytkowania.

Jeszcze więcej informacji w jednym miejscu

Nasze podejście do informacji kształtuje się teraz na nowo. Zmienia się sposób jej pozyskiwania, a nasze zaufanie do źródeł informacji wystawiane jest na ciągłe próby. Zachodząca zmiana ma oczywiście związek z rozwojem sztucznej inteligencji. Wytwarzanie informacji stało się szybsze niż kiedykolwiek, a każda kolejna wersja AI daje coraz bardziej zaawansowane możliwości do tworzenia różnego rodzaju treści. Stajemy więc przed ogromnym wyzwaniem związanym z zaufaniem do informacji i ich przepływem. Przepływ informacji powinien być płynny i szybki – bez względu na system pracy czy nauki. W hybrydowej rzeczywistości edukacyjnej ważne jest to, aby wykładowcy wiedzieli, z jakich źródeł studenci pozyskują informacje i czy są one zgodne z wcześniej ustalonymi zasadami.

W kontekście informacji jednym z najważniejszych trendów AV 2023 roku jest przekazanie jak największej liczby informacji, na jednym ekranie. Dobrym przykładem będzie tu Monitor Microsoft Teams Front Row 21:9, który może zastąpić dwa monitory w sali. Na rynku pojawi się też jeszcze więcej monitorów dotykowych all in one: dotykowy monitor z głośnikami i mikrofonem. Będziemy więc zmierzać nie tylko w kierunku możliwości na przekazywanie jeszcze większej liczby informacji na jednym ekranie, ale także dążyć do tego, aby jeden dotykowy ekran mógł spełniać wiele funkcji.

Elastyczność najważniejszą kompetencją 2023 roku

Pandemia przyczyniła się do znacznego wzrostu wydatków na technologie. Większość usług przeniosła się do świata online, na wirtualne zmieniło się również środowisko naszej pracy i nauki. Wydawać się mogło, że rzeczywistość, którą znamy,  na stałe zmieniła się w tę osadzoną w świecie cyfrowym. Google i pozostali giganci w trakcie pandemii zatrudniali rekordowe liczby pracowników. Jednak z biegiem czasu okazało się, że my – ludzie, wcale nie chcemy na stałe pozostać online. Pandemia minęła, a my zaczęliśmy adaptować się do jeszcze innej, hybrydowej rzeczywistości.

W postpandemicznym świecie kluczowa okazała się elastyczność. W branży AV będziemy stawiać na rozwiązania, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby odbiorców. Przestrzenie przyszłości to te, w których technologia wspiera rozwój: ludzi, firm i kompetencji. To także miejsca, które w razie potrzeby w prosty sposób można dostosować do nowych realiów i potrzeb użytkowników. Naszym zadaniem będzie więc stała obserwacja zmieniającego się otoczenia i szybkie reagowanie na nową rzeczywistość.