A + V

Muzeum Śląska Wrocław

2023 | wrzesień

Muzeum Śląska Wrocław

Multimedialna historia Klubu Sportowego i Wrocławia w jednym miejscu

 

Muzeum Śląska Wrocław to nie tylko historia wrocławskiego klubu sportowego, ale przede wszystkim opowieść o ludziach z nim związanych. To obowiązkowe miejsce na mapie turystycznej i kulturalnej Wrocławia, które powinien odwiedzić każdy, kto chce lepiej poznać losy miasta i regionu. Naszym zadaniem było “tchnięcie życia” w ekspozycję, a także zaprojektowanie i wykonanie jej zgodnie z najnowszymi trendami. Dziś, tuż po otwarciu, możemy powiedzieć, że zdecydowanie nam się udało.

Muzeum, które “żyje”

Jak opowiedzieć historię setek ludzi związanych z klubem, ich rodzin oraz kibiców, mając do dyspozycji jedynie ściany? Jak oddać klimat miasta na przestrzeni kilku dekad i sprawić, by minione lata dosłownie “przemówiły” do nas z wnętrza muzeum? Od początku wiedzieliśmy, że ekspozycja musi trafiać do serc odwiedzających już od momentu przekroczenia przez nich progu drzwi wejściowych. Wykorzystaliśmy najnowocześniejsze urządzenia multimedialne i systemy audiowizualne, aby przekazać odwiedzającym najważniejsze chwile w historii klubu WKS Śląsk. Jako generalny wykonawca, zaprosiliśmy do współpracy naszych zaufanych podwykonawców. Anna Rzeźnik wykonała wciągające kontenty, dzięki którym te historie są tak fascynujące i “żywe”.

Cząstka naszej osobistej historii

Możliwość realizacji Muzeum Śląska Wrocław przyniosło nam wiele satysfakcji. W końcu od początku istnienia firmy realizujemy projekty z obszaru muzealnictwa i kultury. Jednak ta realizacja jest dla nas szczególna.

 

Jak mówi nasz prezes, Jarosław Kołcun:

Z mojej perspektywy ta realizacja ma również ogromny wymiar sentymentalny. Jako kibic Śląska od lat byłem na bieżąco z poczynaniami ulubionego klubu piłkarskiego, a mecze śledziłem z zapartym tchem, prosto z trybun stadionu z ulicy Oporowskiej, a potem z trybun nowego stadionu miejskiego. Historia Śląska Wrocław jest więc także częścią mojej własnej historii, wiąże się z wieloma osobistymi wspomnieniami.

 

Dlatego, zarówno jako firma, która ma swoje korzenie i główną siedzibę we Wrocławiu i jako kibice Śląska Wrocław, wiedzieliśmy, że musimy być częścią tego projektu. Determinacja popłaciła i stanęliśmy przed zadaniem zaprojektowania, zbudowania i ożywienia ekspozycji, która jest niezwykle ważna dla odwiedzających. Jest również ważna dla byłych i obecnych członków Klubu, sportowców, ich rodzin, a także dla mieszkańców Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego. Jesteśmy naprawdę dumni z efektu, jaki udało nam się uzyskać.

Czego można spodziewać się na miejscu?

Ekspozycja zabiera odwiedzających w podróż, w trakcie której poznają całą historię klubu piłkarskiego, która dla wielu z nas może być już zapomniana. Ogromne wrażenie robi trójwymiarowa piłka, z ukrytym za nią projektorem, będąca w rzeczywistości ekranem, który wyświetla piłkarskie emocje. Dla kibiców ciekawa będzie z pewnością prezentacja zapisu oprawy meczowej. Ponadto, w przestrzeni muzeum znajdziemy również wiele ciekawostek związanych z samym Wrocławiem.

 

W muzeum znajdują się makiety obiektów, na których grał WKS. Nasza instalacja multimedialna pozwala na obejrzenie archiwalnych materiałów wideo, a także odsłuch specjalnie przeprowadzonych na potrzeby wystawy wywiadów m.in. z legendą klubu Januszem Sybisem, Ryszardem Tarasiewiczem, Władysławem Żmudą czy bardziej współczesnymi nam piłkarzami, takimi jak Piotr Celeban czy Mariusz Pawelec. Ponadto na odwiedzających czekają też eksponaty związane z klubem: zdobyte trofea, koszulki noszone przez legendy klubu czy dokumenty i zdjęcia archiwalne. Ciekawym urozmaiceniem jest także fotobudka, w której możemy zrobić pamiątkowe zdjęcie, a następnie od razu wysłać je na swojego maila.

 

Muzeum zostało podzielone na działy, ułożone chronologicznie od końca II wojny światowej:

  • Klub na gruzach miasta
  • Awans do II ligi 1956
  • Śląsk w drodze do elity i historyczny awans do ekstraklasy (1964)
  • Złote lata 70
  • Lata 80
  • 1992-2008: Kryzysowe lata
  • Powrót na szczyt 2008-2013

 

Materiały multimedialne prezentują najważniejsze momenty Śląska Wrocław, a także bramki strzelone w europejskich pucharach.

Oprócz wystawy stałej zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy strefę aktywności fizycznej, gdzie można spędzić chwilę na grach i wspólnej zabawie. Na dorosłych czeka mieszczący się po sąsiedzku sport bar, który jest idealnym miejscem na oglądanie relacji sportowych przy kuflu zimnego piwa.

 

Wskazówki odnośnie dojazdu do muzeum, a także godziny otwarcia i inne, praktyczne informacje znajdziecie na stronie https://muzeumslaskwroclaw.pl/.

Zdjęcia: Tarczyński Arena